Jakie mieszkania osiągają najwyższą stopę zwrotu?
Wydawałoby się, że najbardziej opłaca się kupić nieruchomość w miejscowości, gdzie płacony przez najemców czynsz jest najdroższy, czyli w Warszawie. Niestety nie jest to aż tak proste. Stopa zwrotu zależy także od ceny transakcyjnej mieszkania lub domu. W stolicy cena metra kwadratowego już jakiś czas temu przekroczyła 10 tys. złotych, co oznacza konieczność włożenia dość sporego kapitału. Tym samym stopa zwrotu może być tu nieco niższa niż w innych, mniejszych miejscowościach. Uwagę trzeba też zwrócić na inne czynniki, które wpływają na koszt utrzymania lokalu. Są to:
- łatwość znalezienia najemcy,
- dostępność fachowych firm zarządzających nieruchomościami pod wynajem,
- bliskość miejsca zamieszkania inwestora.
Stopa zwrotu i potencjalny zysk z najmu nieruchomości w niewielkim miasteczku mogą być niezwykle wysokie i atrakcyjne. Jednak cóż z tego, kiedy przez kilka lat mieszkanie będzie stało puste z powodu braku chętnych do najmu.
Gdzie kupić nieruchomość pod najem długoterminowy?
Przede wszystkim należy rozróżnić najem długoterminowy od krótkoterminowego. Są skierowane do zupełnie innej grupy odbiorców, dlatego atrakcyjniejsze są całkowicie inne nieruchomości. Przy najmie długoterminowym, czyli najlepiej trwającym ponad rok i dłużej, mieszkanie jest udostępniane młodym parom, studentom, osobom rozpoczynającym karierę zawodową. Dlatego najrozsądniejszym wyborem są miasta wojewódzkie z dużymi ośrodkami edukacyjnymi i firmami oferującymi atrakcyjne zatrudnienie. Co ciekawe, w 2020 roku najlepsze stopy zwrotu można było uzyskać w:
- Sosnowcu,
- Częstochowie,
- Katowicach,
- Szczecinie,
- Łodzi.
Okazuje się więc, że miejscowości, które można byłoby wytypować jako najatrakcyjniejsze – Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk – wcale nie oferują aż takiej dobrej stopy zwrotu inwestycji. Przykładowo w Gdańsku, różnica między kosztem najmu a ratą kredytu wyniosła jedynie 3%. Jednak w Sosnowcu różnica ta wyniosła już 56%, przez co jest to miejscowość idealna dla inwestorów.
Gdzie kupić nieruchomość pod najem krótkoterminowy?
Najem krótkoterminowy skierowany jest do wszystkich, którzy poszukują miejsca na urlop, wypoczynek czy spotkania biznesowe. Najlepsze są więc miejscowości turystyczne – nad morzem, w górach, nad jeziorami. Tutaj jednak również łatwo wpaść w pułapkę. Ceny zakupu nieruchomości w najpopularniejszych miastach nie są niskie. Lepiej więc rozejrzeć się za lokalem w niedalekiej okolicy. Przykładowo, za nowe mieszkanie w Wejherowie o powierzchni ok. 40 m2 przyjdzie zapłacić miesięcznie jakieś 1200 złotych raty kredytu na 30 lat. Natomiast za wynajem krótkoterminowy, przy założeniu tylko 50% obłożenia (przez połowę roku mieszkanie stoi puste), można zarobić już 2500 złotych miesięcznie.
Zysk z najmu, który można wypracować, w dużej mierze zależy więc od miejscowości, w której nieruchomość zostanie zakupiona. Nie warto kierować się impulsem. Jeszcze zanim zaczniesz rozglądać się za konkretną ofertą, sprawdź, w jakim mieście stopa zwrotu może być najwyższa.
Napisz komentarz
Komentarze