Protest przeciwko wysokim kosztom Zielonego Ładu
Związkowcy podkreślają, że restrykcyjna polityka klimatyczna UE prowadzi do wzrostu kosztów energii i ogranicza konkurencyjność polskich firm. Wskazują, że Zielony Ład skutkuje likwidacją miejsc pracy w sektorach takich jak górnictwo, energetyka, motoryzacja, hutnictwo i rolnictwo. – Te regulacje niszczą polski przemysł i uderzają w zwykłych obywateli – podkreślają przedstawiciele Solidarności.
Nadchodzące zmiany w polityce klimatycznej UE
Związkowcy zwracają uwagę, że już w 2027 roku w życie wejdą kolejne przepisy Zielonego Ładu, m.in. system ETS 2, obejmujący gospodarstwa domowe korzystające z paliw kopalnych oraz transport drogowy. Ponadto:
- Od 2035 roku w Unii Europejskiej nowe samochody osobowe i dostawcze będą musiały być bezemisyjne.
- Od 2028 roku wszystkie nowe budynki publiczne mają być zeroemisyjne, a od 2030 roku wymóg ten obejmie budynki prywatne. Oznacza to zakaz ogrzewania ich węglem i gazem.
Przewodnicząca KE przyjedzie do Polski wraz z kolegium komisarzy 6 lutego. Pierwszego dnia delegacja weźmie udział w uroczystej kolacji z przedstawicielami polskiego rządu, natomiast 7 lutego odbędzie się posiedzenie Komisji Europejskiej w ECS.
Solidarność zapowiada, że ich protest ma być wyrazem sprzeciwu wobec polityki klimatycznej UE, która – ich zdaniem – prowadzi do likwidacji miejsc pracy i obciąża Polaków wysokimi kosztami energii.
Napisz komentarz
Komentarze