To tylko kilka z wielu osiągnięć Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Wesoła Gromadka” z Tychnów, który obchodził swoje 20 urodziny. Wesołą Gromadkę tworzy 13 osób, w tym 11 śpiewających pań i dwóch panów grających na instrumentach.
Panie nie tylko śpiewają, zdobywając wiele nagród na festiwalach, ale tworzą też w Tychnowach strażacką drużynę. Regularnie bierze ona udział w ćwiczeniach oraz zawodach. Reprezentowała też gminę podczas Dni Polskich odbywających się w Brukseli i Luksemburgu. Miasta i gminy polskie, w tym gmina Kwidzyn, wystawiały stoiska prezentujące wyroby rzemiosła oraz regionalną kuchnię. Przebojem okazał się wówczas smalec, którym Wesoła Gromadka częstowała gości. Kulinarne zdolności zespołu to kolejna umiejętność przebojowych pań z Tychnów. Zespołem kieruje Monika Kulecka.
- Wszystkie życzenia, które otrzymałyśmy od tak wielu ludzi, to zachęta do dalszej pracy. Cieszymy się, że są osoby, które nas słuchają. Daje nam to siłę do tego, aby nadal śpiewać. Ten rok był jednak dla nas bardzo trudny. Mieliśmy chwile zwątpienia, czy przetrwamy. Połowa pań chorowała. Rozkładałyśmy bezradnie ręce. Nie bardzo wiedziałyśmy, jak to będzie, ale przetrwałyśmy ten bardzo trudny okres i śpiewamy nadal - cieszy się Monika Kulecka.
Tychnowy, jak podkreśla kierowniczka zespołu, to wieś szczególna.
- Nie mamy problemów z młodymi ludźmi, którzy pomagają przy organizacji wielu imprez i chcą śpiewać. Bardzo nas to cieszy. Mamy więc nadzieję, że nie zabraknie w przyszłości młodych, którzy będą chcieli śpiewać - twierdzi Monika Kulecka.
Katarzyna Bednarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, uważa, że wytrwałość zespołu to wzór do naśladowania.
- Zespół to fenomen. Nie mamy ich zbyt wielu. W naszej gminie są jeszcze tylko Marezianki. Panie z Wesołej Gromadki mają bardzo silną wolę i ogromną chęć wytrwania, w tym co robią. Krzewienie folkloru w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne. Paniom z Wesołej Gromadki to się jednak udało - uważa Katarzyna Bednarek.
Niewiele brakowało, aby zespół kilkanaście lat temu, w tragiczny sposób, zakończył swoją karierę. Auto, którym Wesoła Gromadka jechała na koncert, zjechało z drogi i stoczyło się ze skarpy, w okolicy Elbląga. Ranna została wówczas Henryka Stocka. Ze złamanym obojczykiem trafiła do szpitala. Poprosiła jednak lekarza, aby tak założył jej gips, żeby mogła w miarę swobodnie wziąć udział w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Szprotawie. I cel swój osiągnęła. To pokazuje, jak silna jest chęć śpiewania w zespole. W 2002 roku dokonania zespołu zostały dostrzeżone przez Leszka Czarnobaja, ówczesnego starostę kwidzyńskiego. Z jego rąk Wesoła Gromadka odebrała honorową nagrodę. Zespół nie zamierza spocząć na laurach. 12 czerwca będzie wystąpi w Polanicy Zdroju na Festiwalu Piosenki Strażackiej. Poza tym będzie koncertował na różnego rodzaju imprezach lokalnych. Nie zabraknie go także podczas Dni Powiatu Kwidzyńskiego.
Czytaj też w „Kurierze Kwidzyńskim”
Reklama
Śpiewała ze złamanym obojczykiem
TYCHNOWY (GMINA KWIDZYN). Mają w repertuarze ponad 200 utworów. Ich piosenki znalazły się na płycie miesięcznika „Strażak”, wydawany przez Krajowy Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Na płycie „Swojskie melodie” są piosenki zespołów z całego kraju. Ich utwór „Na zielonym polu” przez wiele tygodni znajdował się na Folkowej Liście Przebojów Radia Pik w Bydgoszczy.
- (jk)
- 28.05.2008 00:00 (aktualizacja 31.03.2023 21:14)
Data dodania:
28.05.2008 00:00
KOMENTARZE
Autor komentarza: LewicyStanowczeNieTreść komentarza: W komentarzach „koledzy specjalisci” się wypowiadają? Takie to kierowanie się dobrem dzieci, że może najlepiej zamknąć wszystkie te szkoły albo zostawić jedną i zatrudnić tyle ludzi żeby z tych subwencji wystarczyło albo zostało jeszcze żeby się może tym wyżej przypodobać. W takim chaosie łatwiej będzie dzieciom ideologię lewicowe wbijać do głów i inne bzdury.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Czasami to trzeba się w pierś uderzyć i powiedzieć czy chcemy by nasze dzieci się rozwijały i uczyły się w dobrej szkole czy chcemy by żyly w ciemno grodzieŹródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: Nie sześć a cztery szkoły te cztery są obciążenie dla budżetu a nauczyciele muszą tylko doją kasę dla siebieŹródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: I tak to jest politycy obiecują i obiecuja przed wyborami, a po wyborach hulajbdusza piekła nie ma i robimy co chcemy. Najlepiej od razu 6 szkół pozamykać, bo i po co edukacja dla ciemniaków.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RomekTreść komentarza: Nie planuje się likwidacji 2/3 szkół w gminie, bo zrodziłoby to zbyt duże problemy. Takie zmiany jeśli są potrzebne należy wprowadzać stoponiowo. A już na pewno nie planować sprzedaży bądź dzierżawy majątku mieszkańców na potrzeby firm prywatnych, takich jak ośrodek zdrowia. Gimnazja pokazały, że nauczanie w tak dużych molochach jest przeciwskuteczne. W gimnazjach, a teraz powstałyby w gminie takie molochy zwane zespołami szkół. A to, że zdarzają sie słabi nauczyciele jest normalne w takim systemie edukacji jaki mamy i może tak być i w dużej, jak i małej szkole.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?
Reklama
ZOBACZ WIĘCEJ
Przejdź do kategorii
Aktualności#PomagaMYNa sygnaleGospodarkaEdukacjaEkologiaReligiaPolitykaRolnictwoTurystykaZdrowieKulturaSportHistoriaKryminalneVideoRegionOgłoszeniaObserwatorKwidzyn MiastoKwidzyn GminaGardejaPrabutyRyjewoSadlinkiPLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIEZOBACZ!Ważne w kalendarzuDobre radyWybory Parlamentarne '2023Reklama
Napisz komentarz
Komentarze