Plebiscyt miał zdecydować czy tereny położone po wschodniej stronie Wisły zostaną przyłączone do Polski lub Niemiec. W wyniku głosowania do Polski przyłączono Janowo, Bursztych, Nowe Lignowy, Kramrowo i Małe Pólko. W granicach Polski znalazły się również przyczółek mostowy w Opaleniu oraz dworzec kolejowy w Gardei. Działaczy polskich, którzy przyczynili się do plebiscytowego sukcesu, zamordowali hitlerowcy. Ich symboliczna mogiła znajduje się na cmentarzu w Janowie.
Mała Polska
Polską enklawę, otoczoną z trzech strona Niemcami, a z czwartej rzeką Wisłą, nazwano Małą Polską. Granica polsko-niemiecka miała 14 km długości i stwarzała liczne problemy. W kilku miejscach przecinała bowiem pola uprawne poszczególnych właścicieli ziemskich, a czasami nawet zabudowania znajdowały się po jej dwóch stronach. „Mała Polska” miała ok. 8 km długości i 1,5 km szerokości. Według spisu z 11 grudnia 1932 r. tereny przyłączone do Polski zamieszkiwało 600 Polaków i 90 Niemców.
Pieszo, rowerem, na rolkach czy hulajnodze...
- Rajd ma przybliżyć młodzieży wydarzenia sprzed lat – mówi Katarzyna Bednarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie. - Zamierzamy nie tylko uczcić 90 rocznicę plebiscytu, ale przy okazji promować turystykę Dolnego Powiśla. W rajdzie mogą uczestniczyć grupy szkolne, harcerskie i turystyczne z terenu województwa pomorskiego. Grupa może składać się z dziesięciu uczestników wieku do lat 15 z pełnoletnim opiekunem. Zgłoszenia grup rajdowych będą przyjmowane do 9 kwietnia. Rajd odbędzie się od 16 do 18 kwietnia, bez względu na pogodę. Zaplanowaliśmy cztery trasy. Można je będzie pokonać pieszo, rowerem, na rolkach, hulajnodze lub w inny sposób. Najważniejsze, aby był to bezpieczny sposób.
Dla wszystkich nocleg i posiłek
Organizatorami rajdu są Szkoła Podstawowa w Janowie, Urząd Gminy Kwidzyn oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie. Wszystkim uczestnikom zostanie zapewniony turystyczny nocleg, ciepła zupa i herbata oraz miejsce do przyrządzania posiłków. Podczas rajdowych dni odbędzie się wiele różnych konkursów, w tym konkurs plastyczny oraz wiedzy o wydarzeniach sprzed 90 lat na Dolnym Powiślu.
Trasy rajdu (16-18 kwietnia)
Trasa I – rozpoczęcie godz. 13 z dworca PKP w Kwidzynie przez Marezę – Podzamcze -
Bystrzec - Janowo.
Trasa II rozpoczęcie godz. 13 z dworca PKP w Kwidzynie przez Marezę – Korzeniewo - wałem do Janowa.
Trasa III - rozpocznie się o godz. 14. 30 z dworca PKP w Brachlewie, przez Biały Dwór do Janowa Trasa IV – własna, po ustaleniu z organizatorem.
Wszelkich informacji na temat rajdu udziela Anna Burakowska, tel. 609 61 57 61 lub 693 625 762
Pieszo, rowerem, na rolkach czy hulajnodze...
KWIDZYN. Pamięci tych, którzy wybrali Polskę. Poznajemy Małą Polskę – pod takim hasłem odbędzie się Wojewódzki Rajd Pamięci Narodowej w Janowie (gmina Kwidzyn). To jeden ze sposobów, który ma pomóc w uczczeniu 90 rocznicy Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach.
- 25.03.2010 00:00 (aktualizacja 30.03.2023 21:28)
Napisz komentarz
Komentarze