Co w japońskiej kulturze symbolizują poszczególne koty maneki-neko?
Połączenie słów „maneki” oraz „neko” w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu „zapraszającego kota”. W zależności od interpretacji, zapraszanie dotyczyć może szczęścia, bogactwa czy dobrobytu bądź innych osób (np. klientów do lokalu). Ten specyficzny kot na dobre wpisał się w kulturę Japonii, zyskując nawet swój własny dzień, który jest obchodzony 29 września. Pomimo faktu, że maneki-neko to tylko niewielka figurka uroczego kotka, dla dość przesądnych Japończyków ważny jest nawet najmniejszy detal: kolor, wyraz pyszczka kotka, to co trzyma w łapce i którą z nich macha. Figurki wykonywane są z dowolnego materiału; w dawnych czasach były one porcelanowe, z bogatym zdobnictwem. Kotek jest w pozycji siedzącej, a jedna z jego przednich łapek (czasem też obie) jest podniesiona ku górze. W drugiej zazwyczaj trzyma coś symbolicznego. Dodatkowo wiele figurek wyposażonych jest w specjalny mechanizm, który powoduje machanie łapką w górę i w dół. Od koloru japońskiego kota zależy dobro, jakie ma przyciągać. Tym sposobem biały maneki-neko przynosi powodzenie w związkach, symbolizując czystość i niewinność; czarny maneki-neko to przepis na zdrowie oraz odstraszenie złych duchów i demonów, zaś złoty maneki-neko ma za zadanie przynosić bogactwo. Oczywiście, istnieje wiele innych kolorów kotów, jednak te uznawane są za najpopularniejsze. Istotna jest również łapka, którą macha kot. W przypadku gdy robi to lewą łapką, ma przyciągnąć klientów – w Japonii bardzo często zobaczymy takiego kota przy różnych lokalach usługowych. Uniesiona prawa łapka przynosi zaś szczęście, dobrobyt i uśmiech fortuny. Jak wspominaliśmy, istnieją również wersje maneki-neko machającego obiema przednimi łapkami; przez niektórych Japończyków wybór takiego kotka uznawany jest za przesadę i interpretowany jako chciwość oraz zachłanność. Bardzo wiele maneki-neko trzyma dodatkowo jakiś przedmiot, który ma swoją własną symbolikę. Wśród nich znajduje się:
koban → moneta z okresu Edo o podłużnym kształcie, mająca przynieść do domu pieniądze;
karp → symbol szczęścia;
młotek → znak bogactwa (młotek to tak naprawdę portmonetka o tego typu kształcie; gdy się nią potrząsa, wyrzuca ona z siebie monety);
błyszcząca kulka → przywodząca na myśl kamienie szlachetne, symbolizuje wiedzę;
zapieczętowany pojemnik → odstraszający złe duchy i demony.
Maneki-neko jako jedna z najpopularniejszych pamiątek z podróży
Maneki-neko jest popularny nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni, lecz również w Tajlandii czy Chinach. Z tego powodu wiele osób błędnie kojarzy tego kultowego już kota z Chinami. W rzeczywistości pierwowzorem figurki wesołego kotka jest istniejąca rasa bobtail, która jest japońska. Zdecydowanie świadczy to o tym, że maneki-neko stanowi nieodłączny symbol Japonii. Współcześnie figurki maneki-neko można zakupić na całym świecie. By jednak móc poczuć prawdziwy klimat prosto z tego niezwykłego kraju, warto odwiedzić polskie Karkonosze. To właśnie tam, wśród gór, znajduje się Mała Japonia – Japoński Ogród Siruwia, w którym spotkać można wiele kocich podobizn oraz zakupić własnego maneki-neko. Dla osób, które zaś zamiast podróży preferują zakupy online, na stronie malajaponia.pl znajduje się e-sklep, gdzie każdy zainteresowany ma szansę na kupno figurki kotka, który przynosi szczęście.
Napisz komentarz
Komentarze