Nie od dziś wiadomo, że bez małego biznesu polska gospodarka nie byłaby tak silna. Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw odpowiada za blisko 50% PKB w naszym kraju i zatrudnienie około 2/3 osób pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw. Jednocześnie jest to aż 99,8% wszystkich firm w Polsce, z czego absolutną większość stanowią firmy najmniejsze, czyli mikroprzedsiębiorstwa.
Tak duża część gospodarki wymaga często wsparcia i stymulacji do dalszego rozwoju. Samorząd Województwa Pomorskiego, rozumiejąc potrzeby przedsiębiorców rozwijających swój biznes na terenie naszego regionu, wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom i wyzwaniom, przed jakimi stoją.
W 2015 r. właśnie z inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego powstał Pomorski Fundusz Rozwoju sp. z o.o (PFR). Nadrzędnym celem PFR jest wspomaganie rozwoju mikro, małych i średnich firm, a także wzmacnianie potencjału samorządów i ich jednostek poprzez udzielanie finansowania na prostych zasadach.
– Po pierwsze, finansujemy inwestycje realizowane przez pomorskich przedsiębiorców. Nawet te najmniejsze i najmłodsze firmy, które mają trudność z pozyskaniem kredytu w banku, mogą liczyć na nasze wsparcie. Po drugie, współfinansujemy wielomilionowe przedsięwzięcia infrastrukturalne realizowane na terenie pomorskich miast, np. z zakresu kultury, rekreacji, ochrony zdrowia – tłumaczy Leszek Bonna, wicemarszałek zarządu województwa pomorskiego, opisując działalność PFR.
– Stabilne, nowoczesne, innowacyjne firmy oraz silny samorząd dbający o jakość życia swoich mieszkańców to podstawa gospodarki regionalnej bezpiecznej i odpornej na kryzysy. Stąd nasza determinacja w tworzeniu dodatkowych narzędzi wsparcia w tym zakresie – potwierdza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego opisując działalność PFR.
Wspólne działania Samorządu Województwa Pomorskiego i PFR znajdują swoje potwierdzenie w liczbach. Do pomorskich przedsiębiorców i samorządów trafiło już ponad 540 mln zł wsparcia, zawarto ponad 3 800 umów pożyczkowych i poręczeniowych bazujących na środkach województwa, którymi PFR zarządza.
Ważnym zadaniem jest pomoc i wsparcie dla początkujących przedsiębiorców. Statystyki pokazują, że co trzecia firma w Polsce zamyka działalność w pierwszym roku istnienia, w kolejnym roku wcale nie jest łatwiej. Dlatego też staramy się w sposób szczególny adresować naszą ofertę do firm młodych, funkcjonujących na rynku nie dłużej niż 24 miesiące. Obecnie jest to ponad 612 podpisanych umów wsparcia zwrotnego, co realnie wpływa na rozwój i innowacyjność pomorskiej gospodarki.
Wspomniane liczby, to konkretne inwestycje, które na przestrzeni lat zmieniają nasze otoczenie. W ramach Pożyczki Miejskiej udało się wesprzeć m.in.: przebudowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku, modernizację Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, termomodernizację budynku pływalni w Chojnicach, budowę bulwaru nad Nogatem w Malborku. Dzięki przekazanym przez PFR środkom swoją działalność rozwinęły np.: sushi bar ze Słupska, firma z Człuchowa budująca łodzie wędkarsko-rekreacyjne i jachty, escape room z Gdańska i wiele innych.
Jeśli prowadzisz działalność na terenie województwa pomorskiego i szukasz finansowania na prostych zasadach, wejdź na: www.zpomorskim.pl i zapoznaj się z aktualną ofertą!
Pożyczka ogólnorozwojowa
Głównym celem tego produktu jest wspieranie przedsięwzięć gospodarczych o charakterze ogólnorozwojowym realizowanych przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa na terenie województwa pomorskiego.
- Kwota pożyczki nawet 1,5 mln zł
- Długi okres spłaty – do 7 lat
- Korzystne oprocentowanie
- Brak wymogu wkładu własnego
Produkty poręczeniowe
Celem działania produktów poręczeniowych jest zwiększanie dostępności przedsiębiorców do zewnętrznych źródeł finansowania poprzez udzielanie poręczeń – formy zabezpieczenia w szczególności kredytów, pożyczek, leasingów i wadiów przetargowych.
Pożyczka na wsparcie edukacji przedszkolnej
Produkt finansowy przeznaczony na wspieranie projektów mających na celu zwiększenie dostępności miejsc w przedszkolach zlokalizowanych na obszarach miejskich województwa pomorskiego.
- Kwota pożyczki do 5 mln zł
- Długi okres spłaty – nawet 10 lat
- Oprocentowanie stałe lub zmienne
- Karencja w spłacie nawet 24 m-ce
Napisz komentarz
Komentarze