Dodatkowe wskazania do wykonania testów diagnostycznych
Dolegliwości pokarmowe mają dwie strony – pierwszą da się bezpośrednio powiązać z dolegliwościami pokarmowymi (wspomnieliśmy o niej na początku). Druga strona jest znacznie bardziej skomplikowana; objawów nie przypisuje się nietolerancji, dopóki nie wykona się specjalistycznych badań. Dolegliwości niespecyficzne, często występujące razem z typowymi dolegliwościami pokarmowymi, to między innymi:
chroniczne zmęczenie i osłabienie;
bóle mięśni i stawów;
silne migreny;
zaburzenia snu (związane między innymi z dolegliwościami bólowymi).
W przypadku występowania powyższych dolegliwości, zaleca się wykonanie testów w kierunku podklas IgG (1-4), zaś jeśli objawy ukazują się w formie niespecyficznej, warto przeprowadzić pomiar stężenia przeciwciał IgG4. Główną różnicą między IgG a IgG4 jest rodzaj przeciwciał. IgG1, IgG2, IgG3 to przeciwciała uruchamiające kaskadę stanu zapalnego, zaś IgG4 ją hamują. Dodatkowymi objawami, które powinno się potraktować jako wskazania do wykonania testu, są:
przyrost masy ciała i trudności z jej zmniejszeniem (mimo podejmowanych aktywności);
obecność chorób autoimmunologicznych (Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów);
obecność nieswoistych zapaleń jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna);
obecność zaburzeń czynnościowych (zespół jelita drażliwego).
Gdzie wykonać testy na nietolerancję pokarmową i jak wygląda wynik?
Testy na nietolerancję pokarmową można wykonać w specjalistycznych placówkach badawczych, które dysponują odpowiednim sprzętem i są reprezentowane przez doświadczoną kadrę. Jeżeli poszukujesz gabinetu, który oferuje profesjonalną oraz sprawną diagnostykę, wybierz HERBASOL – badanie na nietolerancję pokarmową przeprowadzone na nowoczesnym sprzęcie pozwoli ci w błyskawicznym tempie poznać wynik. Po wykonaniu testu otrzymasz raport, dzięki któremu dowiedz się, jakich produktów nie tolerujesz, a które są dla ciebie bezpieczne. Wynik badania przypisany jest do klas w skali RAST, gdzie klasa 0 oznacza wynik prawidłowy, zaś klasa 6 stanowi oznakę silnej reakcji i jest uznawana za wynik wysoce alarmujący. Dokumenty badawcze zazwyczaj zawierają komentarz specjalisty i zalecenia odnośnie diety i produktów, które można stosować bez obaw.
Napisz komentarz
Komentarze