Poznaj odmiany lnu i jego niezwykłe zalety
Popularnym gatunkiem dla szeroko pojętego przemysłu jest len zwyczajny, który występuje w dwóch odmianach, zwanych słowień i skoczeń. Słowień to gruboziarnista odmiana lnu, której owoce nie pękają, zaś nasiona mają brunatną barwę; rośnie on w postaci krzewów i ma bardzo duże liście. Ten rodzaj lnu jest wielonasienny, a pozyskiwany z niego olej ceniony jest zwłaszcza przez kosmetologów. Skoczeń zaś jest odmianą lnu, z której uzyskuje się włókno lniane; drobnonasienna, długopędna odmiana jednołodygowa o drobnych kwiatach i liściach jest uprawiana we wszystkich rejonach świata. Poza uprawami, możemy napotkać len jako roślinę dziko rosnącą, zwłaszcza w terenie śródziemnomorskim. Włókno lniane jest produktem o różnorodnym wykorzystaniu; jakby tego było mało, posiada ono również szereg niesamowitych dla człowieka właściwości. Współcześnie, oprócz wyrobu odzieży, włókno lniane znajduje swoje zastosowanie w:
użytku domowym – jako obrusy czy poszewki na poduszki (możemy zobaczyć je między innymi w ofercie sklepu SZYJEMYKOLOREM);
przemyśle meblarskim – w formie tkaniny obiciowej;
przemyśle papierniczym – z lnu wytwarza się surowce do produkcji wysokogatunkowych papierów czy bibułek papierosowych;
branży przemysłowej – stosowane do wyrobu tkanin przemysłowych, np. geowłókniny i biowłókniny, służącej między innymi umacnianiu poboczy dróg.
Ta niepozorna roślina jest uwielbiana nie tylko przez uniwersalność zastosowania, lecz także wachlarz naturalnych właściwości, docenianych przez osoby z różnych środowisk. Lnianym tkaninom i dzianinom przypisuje się między innymi:
trwałość i odporność na rozciąganie nawet pod wpływem wody;
gładkość i sztywność, dzięki której tkanina się nie mechaci i bardzo trudno jest go ubrudzić;
higroskopijność (len pochłania do 25% wilgoci i pary wodnej, a także równie szybko oddaje tą wilgoć);
właściwości antyseptyczne (odzież z lnu charakteryzuje się wysokimi walorami higienicznymi, zaś sam len pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka, nie powodując alergii i tym samym wzmacniając jego system immunologiczny);
właściwości bakteriobójcze;
zdolności termoregulacji.
Kupując lniane ubrania, wspierasz ekologiczną uprawę rośliny
Len upodobali sobie również niektórzy projektanci mody, tworząc całe kolekcje dedykowane dla przeciwników sztucznych materiałów, zaś wielbicieli tych naturalnych. Len jest tkaniną wytwarzaną z włókien celulozowych, rosnących wewnątrz łodygi roślin o tej samej nazwie; jest bardzo ekologiczny, głównie ze względu na fakt, że jego produkcja w żaden sposób nie oddziałuje negatywnie na środowisko – raporty ekologów wskazują, że uprawa lnu użyźnia glebę i pomaga jej w rekultywacji. Więcej na temat lnu możesz dowiedzieć się na stronie szyjemykolorem.pl, prowadzonej przez rodzinę rzemieślników tworzących wyroby z lnu. Wybór materiałów pochodzenia naturalnego to nie tylko troska o środowisko, lecz również o siebie czy swoich bliskich. W świecie, w którym roi się od sztucznych materiałów, warto zrobić krok w stronę własnego komfortu i skorzystać z oferty lokalnych rzemieślników, którzy tworzą ubrania na miarę potrzeb. Masz wtedy pewność, że dany strój będzie ci towarzyszył przez lata.
Napisz komentarz
Komentarze