- Sąd administracyjny 6 grudnia br. wydał decyzję, że mandat został wygaszony – poinformował starosta Leszek Sarnowski, na początku dzisiejszej sesji. - To trudna sprawa. Gdyby ten wyrok zapadł w 2019 r. , to dla ówczesnej opozycji byłby to wyrok satysfakcjonujący. Dziś nie mamy tej satysfakcji. Interpretacja wyroków bywa bardzo różna. Od 1 czerwca ub. r. ten czas współpracy z panią przewodniczącą był okresem bardzo satysfakcjonującym. Oczywiście nie brakowało sytuacji spornych.
W ocenie starosty sztumskiego prowadzenie obrad przez panią Frączek było bez zarzutu. Za co jej podziękował. Wyraził też ubolewanie nad tą sytuacją.
Dodajmy, że od początku kwestia mandatu przew. Frączek była polityczna. Zbiegła się z odwołaniem ze stanowiska ówczesnej starosty Sylwii Celmer i zmianą barw koalicyjnych przez przewodniczącą. Wówczas to radni opozycji skierowali wniosek do wojewody pomorskiego o jej odwołanie pod zarzutem: „(...) prowadzenia działalności na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami na mieniu powiatu (...)”. Wojewoda wygasił mandat, czego Rada Powiatu nie poparła. Po zastępczym zarządzeniu odwoławczym Dobrosława Frączek się odwołała do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak widać po dzisiejszej sesji ostatecznie utraciła mandat.
Jak podała nowa lokalna gazeta, ukazująca się w powiecie sztumskim, Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła kuratora w Banku Spółdzielczym w Dzierzgoniu, którego prezesem jest Dobrosława Frączek.
Kolejny radny, kolejny przewodniczący
Jeszcze przed dzisiejszą sesją, 28 grudnia, pytając o mandat pani Dobrosławy Frączek, skontaktowaliśmy się z Jarosławem Stawnym, wiceprzewodniczącym, który prowadził dzisiejsze obrady i organizował tajne głosowanie na nowego przewodniczącego,
- Jeszcze komisarz nie powołał nowego radnego, dlatego głosować będzie 16 radnych – mówił J. Stawny. - Nowego radnego powoła komisarz wyborczy. Jako kolejny z listy wejdzie Sławomir Erber z Dzierzgonia (prezes Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego w Dzierzgoniu). Jeśli chodzi o kwestię pobieranych przez panią Frączek diet, to myślę, że nie będzie musiała ich zwracać. W tym czasie pełniła swoje obowiązki jako radna. Sąd dopiero teraz uznał, że nie powinna być radną, a pani Frączek pełniła powierzone obowiązki. Wiem, że się odwołuje, ale nie będę tej sprawy komentował.
Podczas sesji radny Zbigniew Zwolenkiewicz także wyraził uznanie, choć jak mówił spraw spornych nie brakowało, dla przewodniczącej, której mandat wygaszono. Stwierdził, że rozmawiał z byłą przewodniczącą o wątpliwościach prawnych, choć ich nie wymienił.
- Domaganie się przez „dziwną gazetę”, by zwróciła pobierane uposażenie za czas, gdy była radną jest „wredne”, „tendencyjne” i „nie ładne” i jest sugerowaniem, że dopuściła się wyłudzenia pieniędzy z kasy powiatu - mówił radny Z. Zwolenkiewicz. - Postępowanie pani D. Frączek było zgodne z prawem. Miała prawo się odwołać, korzystając z procedury odwoławczej. Pełniąc swoje obowiązki wykazała się sumiennością i nie uchybiła dobrym obyczajom. Uważam, że miała prawo pobierać tę diety.
Co ciekawe na sesji rada nie uznała za niestosowne łączenie funkcji prezesa Banku Spółdzielczego z funkcją pracy radnej w samorządzie. Sam wiceprzewodniczący Radu Powiatu – Jarosław Stawny, prowadzący posiedzenie wyraził ubolewanie, że przewodnicząca musi ustąpić. Radni wybierali przewodniczącego w głosowaniu tajnym.
Brawa i kwiaty
Podczas obrad na sali obecna była, już siedząca w miejscu dla publiczności Dobrosława Frączek. Starosta Leszek Sarnowski podziękował jej kwiatami za współpracę w radzie, a część radnych brawami.
- Wczoraj (27 grudnia) otrzymałam prawomocnie wydany wyrok – oświadczyła była przewodnicząca – Mam wątpliwości czy mój mandat nie powinien wygasnąć dziś (w dniu sesji). Ktoś powinien to wyjaśnić. W polskim prawie nie ma takich przepisów, kiedy wygasza się mandat w wyniku postępowania niejawnego. W przemówieniu pana starosty, w miłych słowach, jednak zabrakło, że Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał mi rację. I takich wyroków jak mój jest już w Polsce bardzo wiele. Z całą pewnością mamy dualizm orzeczniczy. Niestety to postępowanie dwuinstancyjne, które wygasza mój mandat. Deklaruję, że idę z tym do Strasburga. (Trybunału Europejskiego). Chodzi tu, aby zmienić wadliwe przepisy, które eliminują z życia publicznego wielu wartościowych ludzi: nie tylko prezesów banków, ale i spółek, spółdzielni... Jeśli chodzi o pracę samorządowca... Nie odpuszczam i w przyszłych wyborach poddam się ocenie wyborców. Będę uczestniczyć we wszystkich sesjach powiatowych do końca kadencji.
Na funkcję nowego przewodniczącego zgłoszono kandydaturę Dariusza Browarczyka z Dzierzgonia oraz Teresę Skolimowską ze Starego Targu. Nowym przewodniczącym został Dariusz Browarczyk (9 głosów - za)
Wawrzyniec Mocny
Fot. Starostwo Powiatowe w Sztumie
Napisz komentarz
Komentarze