Dziewietnaście dni temu do słupskiej jednostki stawiło się ponad czterdziestu ochotników, którzy chcą połączyć swoją pracę zawodową, życie prywatne ze służbą wojskową. Wśród nich znalazło się dwadzieścia jeden osób, które do tej pory nie odbywało służby wojskowej. Podczas szkolenia podstawowego pod okiem instruktorów z 73 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Słupska zdobywali oni wiedzę i umiejętności z zakresu taktyki, topografii, udzielania pierwszej pomocy. Przeszli zajęcia na strzelnicy, gdzie uczyli się obsługiwać broń wykorzystywaną przez terytorialsów, między innymi karabinek GROT. Zdobywali inne umiejętności, które będą mogli wykorzystać w przypadku udzielania pomocy podczas klęsk żywiołowych czy w czasie działań militarnych, broniąc swojej lokalnej społeczności. Na koniec przeszli „pętlę taktyczną” czyli swoisty sprawdzian nabytych umiejętności. Dzięki temu, w sobotę na dziedzińcu zamku w Bytowie, będą mogli przystąpić do uroczystej przysięgi wojskowej. Pozostali żołnierze – rezerwiści, po ośmiodniowym szkoleniu wyrównawczym otrzymali przydziały do wybranych pododdziałów 7 Pomorskiej Brygady OT.
Wśród nowych terytorialsów, którzy ukończyli szkolenie podstawowe znalazło się sześć kobiet. Są to osoby z terenu całego województwa pomorskiego między innymi ze Słupska, Miastka z Chojnic czy z Gdańska. Nauczyciele, przedsiębiorcy, handlowcy, pracownicy samorządowi czy budowlańcy. Przedział wiekowy żołnierzy kształtuje się od 19 do 49 lat. Wszystkich cechuje chęć robienia czegoś wartościowego dla innych, zdobywania nowych umiejętności, patriotyzm, ale i potrzeba zerwania ze schematem funkcjonowania w życiu prywatnym tylko pomiędzy pracą a domem.
Terytorialsem może zostać każdy dorosły obywatel polski, nie karany za przestępstwa umyślne, który zostanie dopuszczony do służby przez wojskową komisję lekarską. Jego obowiązkiem jest stawiennictwo raz w miesiącu na weekendowe szkolenie rotacyjne oraz pozostawanie w dyspozycji w przypadku ogłoszonego alarmu w jednostce wojskowej. Szkolenie trwa trzy lata i po tym czasie żołnierz uzyskuje status tzw. „combat ready”, czyli przygotowanego do działań wojskowych. Ma on możliwość wyboru z pośród kilku ciekawych specjalności wojskowych np.: snajper, medyk, dowódca sekcji czy radiotelefonista.
Wszyscy, którzy chcieliby dołączyć do pomorskich terytorialsów, mogą skontaktować się z rekruterami WOT za pomocą strony internetowej www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub udać się do Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawnej Wojskowej Komendy Uzupełnień) w miejscu swojego zamieszkania. Szczególnie zapraszamy uczniów i studentów, dla których przygotowano kolejne szkolenie w terminie ferii zimowych w województwie pomorskim w ramach programu „Ferie z WOT”.
Napisz komentarz
Komentarze