Priorytetem spotkania było utworzenie miejskiego sadu owocowego. Jest to pierwszy w Prabutach ogólnodostępny sad, który poprawi estetykę okolicy, dostarczy zacienionego miejsca odpoczynku dla mieszkańców, a z czasem stanie się źródłem pysznych owoców. Wspólnymi siłami posadzono 30 drzew owocowych starych odmian jabłoni, gruszy, czereśni oraz śliw. Planuje się, że w przyszłości nadwyżki owoców będą przekazywane dla osób potrzebujących lub pobliskich szkół i przedszkoli.
Zakładanie sadów jest jednym ze sposobów na niezależność żywnościową oraz promocję lokalnej żywności. Uczestnikom spotkania zostały rozdane sadzonki jabłoni, aby dobre praktyki sadownicze rozpocząć także na terenie prywatnych ogrodów.
Pamiętając o zależności pomiędzy drzewami owocowymi a owadami zapylającymi, przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjno-artystyczne o tematyce owadów zapylających - pszczołowatych. Każdy z uczestników otrzymał ul, który mógł pomalować według swojego pomysłu. „Pomalowane ule staną już na wiosnę na pasieczysku i dzięki Wam pszczoły będę miały najpiękniejsze ule w całej Polsce!” – podkreśla Grzegorz Gintowt Prezes Fundacji Miodne Życie.
Do organizacji wydarzenia dołączyło wielu miłośników natury i ekologii.
SUDOŁ Cooperation Dominik Sudoł wsparł akcję nasadzeń drzew owocowych. Dostarczył piękne, silne sadzonki drzew owocowych, a także przekazał 10 szt. dodatkowych drzewek, które zostały rozdane w trakcie wydarzenia.
Cafe Sati Polska z Kwidzyna przekazała drzewka owocowe do założenia sadu. Pracownicy palarni kawy z zaangażowaniem dołączyli do sadzenia drzew oraz malowania uli. Stoisko Cafe Sati rozgrzewało uczestników spotkania aromatyczną kawą.
Pod bacznym okiem instruktorów z Ośrodka Jeździeckiego Prabuty najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z jazdy konnej całkowicie za darmo. Koniki pięknie prezentowały się na tle jesiennych barw lasu, a dzieci chętnie się z nimi zaprzyjaźniały!
Podziękowania za współpracę należą się również PCKiS Prabuty oraz firmie Rebax. Jest to bardzo budujące, kiedy instytucje i firmy włączają się w organizację lokalnych wydarzeń.
Dlatego też, pragniemy podkreślić wartość programu Działaj Lokalnie Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Fundację Filantropijną „Projekt” z Kwidzyna. Właśnie dzięki wsparciu finansowemu z programu Działaj Lokalnie oraz Miasta i Gminy Prabuty, Fundacja Miodne Życie z Prabut mogła zrealizować spotkanie „OWOCna współpraca”.
„Jak widać po ilości zaangażowanych osób, możemy śmiało powiedzieć, że połączone siły zawsze dają OWOCne rezultaty!” – dodaje Grzegorz.
Na zakończenie intensywnego popołudnia odbyło się integracyjne ognisko, przy którym opowieściom pszczelarskim nie było końca...
Bardzo się cieszymy, że sobotnie spotkanie okazało się świetną okazją na integrację mieszkańców oraz rodzinne spędzenie czasu. Cudownie, że grono Przyjaciół Pszczół jest coraz większe i oczywiście zapraszamy na następne wydarzenia!
Napisz komentarz
Komentarze