11 października miało miejsce uroczyste Wmurowanie Kamienia Węgielnego pod inwestycję - nowy obiekt magazynowo-produkcyjny Flex w Tczewie. Dokonali tego Marzena Tkaczuk, BTS Development Director w Panattoni, Stanisław Motylski - dyrektor generlany Flex oraz Peter Morfopoulus – senior dicetor Finance of Flex.
Podczas spotkania podziękowano wszystkim zaangażowanym firmom i pracownikom zaangażowanym w przygotowanie pod budowę hali.
Dodatkowe 20 tys. m kw
Uroczystość odbyła się na terenie kampusu firmy Flex, przy ulicy Malinowskiej 28 w Tczewie w miejscu gdzie powstaje hala. Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych – Adam Burczyk, z-ca prezydenta ds. gospodarczych oraz Andrzej Flisik, wicestarosta tczewski.
Inwestorem jest Warszawa - Panattoni, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, dla sektora OEM (Original Equipment Manufacturer). Deweloper rozbuduje kompleks produkcyjno-magazynowy firmy Flextronics International Poland Sp. z o.o. wykonawcą robót jest firma Dekpol.
Fabryka Flex ma obecnie powierzchnię 80 000 m kw. Obejmując 4 budynki stanowi kluczowy ośrodek przedsiębiorstwa w tej części Europy, a zadaniem Panattoni jest powiększenie jednego z obiektów o 20 000 m kw. Inwestycja zostanie ukończona w marcu 2023 r. Transakcja przebiega na podstawie umowy sale and leaseback - deweloper zakupił jedną z już istniejących hal w celu jej ekspansji.
- Po raz kolejny, gdy potrzeba niecodziennych rozwiązań, Panattoni okazuje się doskonałym partnerem. Z jednej strony mamy szereg wyzwań związanych z transakcją sale & leaseback, z drugiej musimy odpowiednio zaplanować prace, aby nie wpływać na procesy w istniejącej fabryce firmy Flex. Nasza elastyczność i doświadczenie znów procentują i cieszymy się, że dzięki temu możemy dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju tak istotnego dla regionu ośrodka, w którym zatrudnienie znajduje przecież ponad 4000 osób – mówi Marek Foryński, BTS Managing Director w Panattoni.
- To kolejna współpraca z firmą Flex, dla której budowaliśmy już w Łodzi. Powierzenie nam rozwoju międzynarodowego przedsiębiorstwa, jest potwierdzeniem zaufania w zakresie standardów i kompetencji oferowanych przez Panattoni – dodaje Marzena Tkaczuk, BTS Development Director w Panattoni.
Co w ramach inwestycji i plany?
W ramach rozbudowy hali, Panattoni wykona m.in. instalację tryskaczową w standardzie FM Global oraz posadzkę o podwyższonej nośności. Deweloper wyposaży również obiekt w szereg zrównoważonych rozwiązań, które pozwolą osiągnąć poziom certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. Ponadto użytkownicy skorzystają m.in. z miejsc parkingowych przeznaczonych pod carsharing, a także stref rekreacji.
- Szacujemy, że dzięki nowej hali zatrudnienie uzyska przynajmniej kilkadziesiąt osób, ale jest sporo biznesów, które rozważamy, a które mogłyby być w tej hali umieszczone. Przez ostatnie 20 lat pokazaliśmy bardzo jasno, że dopasujemy zatrudnienie do potrzeb naszych klientów – stwierdził dyr. gen. Stanisław Motylski. - Nasz biznes rósł przez ostatnie 2 lata a z nim zatrudnienie w naszej organizacji. Jej zakończenie planujemy na połowę marca. Trzymam kciuki, by pogoda i różne czynniki makro- i mikroekonomiczne pozwoliły nam na zakończenie prac o czasie albo przed czasem, bo potrzeby jakie mamy m.in. w zakresie magazynowej już się pojawiły. Budowa tej hali wiąże się także z tym, by zminimalizować ryzyka związane z kryzysami. Wybraliśmy partnera Panattoni, który sprawia, że od tych ryzyk jesteśmy uwolnieni. Mamy parę planów inwestycyjnych. Pierwszy dotyczy budowy farmy solarnej na działkach za naszymi budynkami. Planujemy postawić tam farmę o mocy 8,5 MW. Da nam to ok. 1/3 energii jaką zużywa nasz cały kampus przemysłowy. Będzie to bardzo duża inwestycja i bardzo duża farma solarna. Dziś jesteśmy na etapie uzyskiwania wszystkich pozwoleń administracyjnych. Drugą ważną inwestycją będzie budowa magazynu robotycznego. Ok. marca – kwietnia przyszłego roku planujemy zrobotyzowanie dużej części przestrzeni magazynowej, którą mamy w kampusie.
Częścią 20 tys. m kw. Nowej hali będzie przestrzeń biurowa dot. logistyki i produkcji w zależności od sytuacji.
Tekst i fot. Wawrzyniec Mocny
Napisz komentarz
Komentarze