W sobotę tuż po godzinie 18 policjanci w trakcie pełnionej służby w miejscowości Rakowiec zauważyli motocyklistę nie korzystającego z obowiązkowego kasku. W związku z popełnionym wykroczeniem funkcjonariusze dali mu znak do zatrzymania się, jednak on nie zareagował, tylko przyspieszył. Pomimo dawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, kierujący jednośladem chcąc uniknąć kontroli drogowej, kontynuował swoją ucieczkę drogami polnymi. Na jednej z piaszczystych dróg stracił panowanie nad motocyklem i dalszą ucieczkę kontynuował już pieszo, został zatrzymany przez policjanta drogówki po krótkim pościgu pieszym. Okazało się, że 18-latek był nietrzeźwy miał w organizmie prawie 1,4 promila, nie posiadał w ogóle uprawnień do kierowania, a motorower nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Kolejne tego dnia zatrzymanie miało miejsce w Kwidzynie na ulicy Drzymały. Tym razem do kontroli drogowej policjanci postanowili zatrzymać kierowcę BMW. W trakcie przeprowadzanej interwencji funkcjonariusze wyczuli od 37-latka alkohol. Badanie alkomatem potwierdziło ich przypuszczenia i wykazało prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie, w trakcie sprawdzania danych mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że nie posiadał on uprawnień do kierowania autem.
Nietrzeźwi kierowcy to bardzo duży problem na polskich drogach. Każdy, kto wsiada do samochodu z przekroczoną normą alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwym grozi do 2 lat więzienia. Dodatkowo na sprawców tego przestępstwa sąd obligatoryjnie nakłada karę finansową oraz zakaz prowadzenia pojazdów.
Od 1 czerwca 2017 roku niezatrzymanie się do kontroli pomimo wydania takiego polecenia przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych przez osobę uprawnioną i kontynuowanie jazdy stanowi przestępstwo. Kierowca uciekający przed Policją musi liczyć się z karą nawet do 5 lat więzienia. Na osoby łamiące przepisy, są nakładane zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów na okres od roku do 15 lat.
Napisz komentarz
Komentarze