Pierwsze zatrzymanie miało miejsce w sobotę o godz. 19 w Kwidzynie na ul. Górnej. Podejrzenie policjantów wzbudził styl jazdy kierowcy VW, który wskazywał na to, że może być on nietrzeźwy. Badanie stanu trzeźwości 39-letniego mieszkańca gminy Sadlinki wykazało, że miał 2,1 promila alkoholu w organizmie.
Tego samego dnia około godziny 22 również w Kwidzynie na ul. Wiślanej policjanci dokonali zatrzymania kolejnego kierowcy w stanie nietrzeźwości. Dyżurny otrzymał informację, że prawdopodobnie nietrzeźwy mężczyzna za kierownicą Audi, któremu zgłaszający chciał uniemożliwić dalszą jazdę uderzył w jego samochód, a następnie w jeszcze jedno auto i próbuje uciec z miejsca zdarzenia. Natychmiast po otrzymaniu tego zgłoszenia na miejscu pojawili się funkcjonariusze ruchu drogowego którzy zatrzymali 31-latka. Mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania kierował samochodem mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie, oprócz tego nie posiadał w ogóle uprawnień do kierowania pojazdami. Od mężczyzny pobrana została krew do badań.
Z uwagi na stan upojenia, w jakim się znajdował, nie usłyszał tego samego dnia zarzutów. Następnego dnia po wytrzeźwieniu zostały z nim wykonane czynności procesowe. Oprócz wysokiej grzywny grozi mu też do 2 lat pozbawienia wolności.
Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:
- Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
- W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
- Ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
- Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.
Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:
- zmniejszenia szybkości reakcji;
- ograniczenia pola widzenia;
- błędnej oceny odległości i szybkości;
- błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji;
- rozproszenia uwagi oraz senności.
Policja apeluje do kierujących pojazdami o rozwagę i ostrożność na drodze. Bądźmy trzeźwi i przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg.
Napisz komentarz
Komentarze