Paweł Piotr Warot jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii oraz publicystą i urzędnikiem państwowym.
W 2005 r. ukończył historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2017 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy obronił pracę doktorską na podstawie praca doktorska: „Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie 1945-1956. Struktury, kadry, działalność”.
Pracę w Delegaturze IPN w Olsztynie rozpoczął w 2006 r. W latach 2018-2019 r. kierował Biurem Edukacji Narodowej w O. IPN w Białymstoku. W latach 2020-2022 naczelnik olsztyńskiej Delegatury IPN.
W badaniach naukowych koncentruje się na zagadnieniu totalitaryzmów XX w., ze szczególnym uwzględnieniem historii służb specjalnych, funkcjonowania mediów oraz uwikłaniu przedstawicieli elit we współpracę z reżimem komunistycznym.
Autor ponad stu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym opracowań: Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie. Struktury – kadry – działalność (2021), Radio Olsztyn 1952-1980 (2014), Olsztyńskie Zakłady Graficzne 1945-2015 (2015), współautor prac: Twarze olsztyńskiej bezpieki. Informator personalny kierownictwa UB i SB w Olsztynie (2007), Olsztyński Czerwiec ’89 (2009), Śladami zbrodni 1944-1956 (2012), Wbrew partii i cenzurze. Media podziemne w PRL. Studia i materiały (2012). Publikował m.in. w: „Dziejach Najnowszych”, „Komunikatach Mazursko-Warmińskich”, „Glaukopisie”, „Biuletynie IPN”, „Mrągowskich Studiach Humanistycznych”, „Gazecie Polskiej”, „Nowym Państwie”, „Naszej Historii”, „Debacie”.
Zrealizował kilkadziesiąt autorskich audycji o tematyce historycznej, w tym w Polskim Radio Olsztyn „Z archiwum IPN”, a także wraz w katolickim Radio I w Białymstoku – audycje „Droga do II wojny światowej” i „II wojna światowa”. Współpracował z TVP 3 Białystok. Często bierze udział w audycjach PR Olsztyn w ramach cyklu „Leksykon Historyczny IPN”.
Współpracuje z NSZZ „Solidarność” (Region Warmińsko-Mazurski, Region Podlaski). Jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, współdziała też ze środowiskami dawnej opozycji antykomunistycznej, m.in. Stowarzyszeniem „Pro Patria”, Stowarzyszeniem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, Stowarzyszeniem Więzionych Internowanych i Represjonowanych „WIR”.
Odznaczony: Brązowym Krzyżem Zasługi (2020), Medalem Pro Memoria (2015).
IPN O. w Gdańsku
Napisz komentarz
Komentarze