Bohater spotkania był synem chłopa Jana i Marianny z domu Kozłowskiej. Uczył się w Pelplinie i Chełmnie w gimnazjum, studiował we Wrocławiu i Królewcu. Profesor gimnazjalny kolejno: w latach 1881–1886 w Wejherowie, w latach 1886–1893 w Arnsbergu w Westfalii, w latach 1893–1905 w Wągrowcu i wreszcie od 1905 w Poznaniu.
Na emeryturę przeszedł w 1915, a w 1918 r. włączył się aktywnie do tworzenia szkolnictwa polskiego na terenie zaboru pruskiego. 2 maja 1922 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był autorem pracy „Kaszuby i Kociewie”, w której zawarł pierwszy obszerniejszy obraz etnograficzny obu regionów i zachęcał nie tylko do zwiedzania Gdańska, Sopotu i Helu, ale także tzw. „Szwajcarii Kaszubskiej”. Współpracował m.in. z „Pamiętnikiem Fizjograficznym”, „Wisłą” i „Wszechświatem”, pisał też pod pseudonimem Dr. Nadmorski. Zmarł w Poznaniu w 1930 r.
Publikację poszerzono o współczesne komentarze historyczno – etnograficzne, których autorami są Magdalena Kargul, dr Michał Kargul i Krystian Zdziennicki.
Podczas prezentacji książki wydanej przez oficynę „Region” dyskutowano o Pomorzu, Kociewiu, Powiślu pod kątem badań etnograficznych, językowych i stanie publikacji naukowych.
Organizatorem spotkania była MBP w Tczewie im. Aleksandra Skulteta w Tczewie.
Uczestnikami spotkania byli:
Członkowie ZKP oddział Kociewski Tczew, dr Michał Kargul – wiceprezes ZKP, dr Krzysztof Korda, radny Rady Powiatu Tczewskiego, prof. Maria Kęsik – Pająkowska – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Opr. (tomm)/ZKP Oddział Kociewski w Tczewie
Napisz komentarz
Komentarze