Do obu zdarzeń doszło 19 grudnia br. Pierwsze z udziałem nietrzeźwego kierowcy miało miejsce po godzinie 14.00 w Brachlewie. Jadący samochodem osobowym w kierunku Sztumu 24-letni kierowca BMW stracił panowanie nad autem i zjechał na przeciwny pas ruchu, doprowadzając do czołowego zderzenia z Toyotą. Toyotą podróżowały dwie osoby 62-letni kierowca i 58-letnia pasażerka, oboje z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala. Policjanci z kwidzyńskiego wydziału ruchu drogowego, którzy natychmiast znaleźli się w miejscu tego zdarzenia, zamknęli drogę i wyznaczyli objazdy. Po sprawdzeniu przez nich stanu trzeźwości sprawcy zdarzenia okazało się, że miał on ponad promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna po badaniach lekarskich został osadzony w policyjnej celi.
Kolejne zdarzenie miało miejsce godzinę później na terenie gminy Gardeja. Dyżurny otrzymał zgłoszenie, o tym, że kierowca VW Passata jest pod wpływem alkoholu. Policjanci kwidzyńskiej drogówki, którzy interweniowali w tej sprawie, zauważyli auto podczas patrolu. Kierującym pojazdem był 56-letni mieszkaniec gm. Gardeja. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu go w policyjnym systemie okazało się, że nie ma uprawnień do kierowania pojazdami.
KIEROWCO!
Pamiętaj, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2! W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia. Ponadto sąd orzeka wobec osoby decydującej się wsiąść za kierownicę po alkoholu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na okres 15 lat. Co więcej, osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.
Kierowco - nie ma takiej ilości alkoholu, po której spożyciu możesz bezpiecznie poruszać się po drogach. Reagujmy za każdym razem, kiedy widzimy kogoś, kto pił alkohol, a następnie usiłuje wsiąść do samochodu i odjechać. W ten sposób możemy uratować czyjeś zdrowie lub życie. Bierna postawa osób bliskich i współpasażerów, którzy nie reagują w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyraża przyzwolenie na taką jazdę.
Napisz komentarz
Komentarze