Nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Do takiego zdarzenia doszło wczoraj tuż po godzinie 11.00 na terenie gminy Kwidzyn w miejscowości Podzamcze, teraz policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia drogowego.
71-latek kierujący samochodem ciężarowym marki Mercedes jadąc od strony Kwidzyna w kierunku Janowa prawdopodobnie nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił sterowność nad pojazdem zjechał na pobocze a następnie wjechał do przydrożnego rowu. Przed przybyciem służb ratunkowych kwalifikowanej pomocy przedmedycznej udzielił mężczyźnie funkcjonariusz Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego ze sztumskiej komendy sierż.szt. Patryk Wiśniewski. Mężczyzna poszkodowany w wypadku został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala.
Przyczyny wypadków się powielają. Niestety najczęściej winny tym zdarzeniom jest człowiek, ponieważ nieuwaga, brak znajomości przepisów, czy pośpiech, zbiera właśnie takie żniwo.
Policjanci przypominają!
Podczas codziennych rutynowych obowiązków mogą pojawić się sytuacje wymagające udzielenia pomocy. Mogą one zdarzyć się wszędzie i każdemu z nas, dlatego warto mieć podstawową wiedzę nt. udzielania pomocy nawet, gdyby miały przydać się jeden raz i przyczyniły się do uratowania życia jednego człowieka. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której to od nas będzie zależało nie tylko zdrowie, lecz i życie drugiego człowieka.
Tylko znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy pozwoli nam opanować zdenerwowanie, umożliwi właściwą ocenę zaistniałej sytuacji oraz ułatwi rozpoznanie zagrożeń. Dlatego też, gdy znajdziemy się w sytuacji wymagającej udzielenia pomocy nie zwlekajmy z tym – często sekundy decydują o ludzkim życiu. Pierwsza pomoc nie ma zastąpić pomocy medycznej, ma ją tylko wyprzedzić i umożliwić osobie poszkodowanej dotrwać do czasu przyjazdu pomocy kwalifikowanej.
Najważniejsze jest, abyśmy wiedzieli, co należy zrobić w danej sytuacji lub czego nie robić. Czasami wystarczy tylko w odpowiednim momencie wezwać Pogotowie Ratunkowe, a do jego przyjazdu odpowiednio ułożyć ratowanego. Czasami jednak gdy mamy do czynienia z krwotokiem, obcięciem części ciała lub dużymi, otwartymi ranami – musimy pokonać własne odczucia :lęk, obrzydzenie.
Niewątpliwie udzielanie pomocy przedmedycznej nie jest łatwe. Wymaga opanowania podstawowych umiejętności, sprawności, a często dużej odporności psychicznej. Pamiętajmy o tym, że jest to obowiązek prawny, i moralny każdego człowieka (a w przypadku policjanta również obowiązek służbowy). Zaniechanie działania – z prawnego punktu widzenia wiąże się z odpowiedzialnością karną.
Obowiązek udzielania pierwszej pomocy przez każdego policjanta wynika z Kodeksu Karnego, Ustawy o Policji, Ustawy prawa o ruchu drogowym, Ustawy o państwowym ratownictwie medycznym oraz Rozporządzeń Rady Ministrów.
Napisz komentarz
Komentarze