Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Kwidzynie przeprowadzili kontrole kierowców w ramach wojewódzkich działań prewencyjno – kontrolnych „Trzeźwość”. Punkty kontrolne zorganizowano na ulicy Malborskiej, Miłosnej, Hallera i Piastowskiej a także na terenie gminy Kwidzyn, Sadlinki, Ryjewo i Gardeja.
Od piątku funkcjonariusze kwidzyńskiej jednostki zatrzymali siedmiu kierowców, którzy kierowali samochodami i motorowerami będąc pod wpływem alkoholu.
Pierwszy z zatrzymanych kierujących został skontrolowany w piątek po godzinie 23.00 na ul. Broniewskiego w Kwidzynie. Alkomat wykazał, że 69-latek, który kierował oplem, był pod wpływem 2 promili alkoholu.
W sobotę rano na ul.Hallera policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 57-latka, który kierował oplem i miał w organizmie 1 promil.
Po godzinie 18.00 na ul.Zamkowej w Prabutach został zatrzymany 45-letni kierujący oplem, u którego policjanci potwierdzili alkomatem prawie 3 promile alkoholu w organizmie.
Tuż przed godziną 21.00 w Korzeniewie na ul. Kwidzyńskiej policjanci zatrzymali 40-latka z Kwidzyna, który kierował peugeotem. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał w organizmie 1,1 promila.
W niedzielę o godzinie 20.00 w ręce policjantów trafił 32-latek z gm.Ryjewo, który kierując motorowerem złamał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, alkomat wykazał u niego 2,7 promila alkoholu.
W Prabutach po godzinie 21.00 skontrolowany został kolejny kierowca jednośladu. 38-latek miał w organizmie 1,9 promila.
Z niedzieli na poniedziałek, w nocy na ulicy Kopernika w Kwidzynie patrol zatrzymał do kontroli kierowcę renault. 45-latek kierował autem mając w organizmie 1,7 promila.
Przypominamy, że celem akcji „Trzeźwość” jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego poprzez eliminowanie z dróg tych, którzy siadają za kierownicę po wypiciu alkoholu.
Zgodnie z obowiązującym prawem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwym sprawcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i grzywna. W przypadku wykroczenia jest to kara aresztu albo grzywny.
Pojęcie stanu nietrzeźwości i stanu wskazującego na spożycie alkoholu w polskim prawie karnym:
Definicje stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy:
- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
- zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym:
- zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
- obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.
Napisz komentarz
Komentarze