- Turnusy rehabilitacyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób niepełnosprawnych, ponieważ dla wielu z nich są jedyną szansą na wyjście z izolacji. Przez wiele lat było bardzo mało środków i znacznie je ograniczaliśmy. W turnusach uczestniczyli w zasadzie tylko dzieci i młodzież i niewiele dorosłych osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku także na to zadanie była przeznaczona znaczna kwota, ale z uwagi na zamknięcie ośrodków z powodu pandemii nie można było w pełni jej wykorzystać. Z tej formy rehabilitacji i tak skorzystało 115 osób wraz z opiekunami. Ponieważ epidemia wszystkim dała się we znaki, to uważamy, że trzeba osoby niepełnosprawne wysłać na turnusy rehabilitacyjne, aby przywrócić nie tylko sprawność fizyczną, ale także społeczną. Posiadamy w centrum szczegółowe informacje o organizatorach turnusów rehabilitacyjnych na terenie całego kraju i służymy fachową radą przy wyborze turnusu przez osobę niepełnosprawną - podkreśla Renata Majda.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 listopada 2007 roku pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania mają dzieci i młodzież, w wieku od 16 do 24 lat ucząca się i niepracująca, bez względu na stopień niepełnosprawności. W dalszej kolejności będą rozpatrywane wnioski dorosłych osób niepełnosprawnych, które w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku nie korzystały z dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.
Turnusy rehabilitacyjne to aktywna forma rehabilitacji połączona z elementami wypoczynku, której celem jest poprawa sprawności, zdrowia, samopoczucia, wyrobienie zaradności, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań osób niepełnosprawnych. Uprawnionymi do korzystania z dofinansowania do turnusów są osoby dorosłe, dzieci i młodzież niepełnosprawna. Wysokość dofinansowania na jednego uczestnika turnusu zależy od stopnia niepełnosprawności i kształtowała się w ubiegłym roku w granicach od 904 do 1599 zł, natomiast koszt opiekuna wynosił od 371 do 1066 zł.
Napisz komentarz
Komentarze