Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zakończyła etap regionalny Konkursu, którego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. W etapie regionalnym ocenie zostało poddanych 12 gospodarstw z terenu powiatów: kwidzyńskiego, sztumskiego, malborskiego, tczewskiego i starogardzkiego.
-Gospodarstwo powstawało od podstaw na tak zwanej ojcowiźnie. Początki były oczywiście trudne, ale z biegiem lat nabieraliśmy doświadczenia w prowadzeniu działalności rolniczej. Momentem przełomowym w rozwoju naszego gospodarstwa był zakup obiektów po Gminnych Spółdzielniach w Nebrowie Wielkim. Dało nam to nowe perspektywy, a początkowy brak pomysłu przerodził się w dostrzeżenie nowych możliwości - powiedział Henryk Oliwa.
Właściciele zgłoszonego gospodarstwa mieli okazję zaprezentować swoje osiągnięcia i warsztat pracy oraz możliwość poddania swojego gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy przeprowadzonego przez Komisję Konkursową, która oceniała dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy, ale również estetykę gospodarstw. Szczególną uwagę przywiązując do eliminacji zagrożeń wypadkowych. Wizytowane gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej: kapusty, pietruszki, cebuli, zboża, marchwi, groszku zielonego i bobu. W części gospodarstwa dało się zauważyć porządek wokół budynków, utwardzenie nawierzchni podwórza, zabezpieczenie urządzeń oraz dbałość o estetykę gospodarstwa poprzez wydzielenie terenów.
-Decyzję o udziale w konkursie podjęliśmy ze względu na możliwość poddania obiektywnej ocenie naszego gospodarstwa i chęć usprawnienia wskazanych uchybień. Taka ocena dała nam motywację do zastanowienia się nad wykorzystaniem w pełni potencjału naszej działalności - dodaje Joanna Oliwa.
Indywidualne gospodarstwa rolne, które zostały wyróżnione są godne naśladowania pod względem stosowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Gospodarstwa te są wizytówką naszego regionu. Dla laureatów etapu regionalnego i wojewódzkiego przewidziano atrakcyjne nagrody, a główną nagrodą dla laureata finału XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo rolne jest ciągnik rolniczy.
Szczęśliwy dom, gdzie boćki są
Jak mówi przysłowie bociany zakładają gniazda w gospodarstwach ludzi dobrych, uczciwych i szczerych. U Państwa Joanny i Henryka Oliwów bociany zamieszkują już od 20 lat i są dla nich symbolem szczęścia i szczególnej łaski losu – Opieki Bożej.
-Wielopokoleniowa rodzina żyjąca w zgodzie pod jednym dachem i możliwość przekazywania wartości rodzinnych swoim dzieciom jest naszym największym sukcesem – wyjaśnia Henryk Oliwa.
Dojrzeliśmy do udziału w Konkursie
-Myśl kiełkowała w nas od dawna, a przecież nie mamy się czego wstydzić i jednocześnie możemy poprawić nasze gospodarstwo – wyjaśnia Joanna Oliwa. - W tym roku postanowiliśmy wcielić nasze myśli w czyn. Od początku tworzyliśmy gospodarstwo bezpieczne na tyle, żebyśmy mogli działać w sposób profesjonalny. Niewiele trzeba, by sięgnąć po wyższe laury.
Napisz komentarz
Komentarze