Cały cykl składał się z trzech kolejnych edycji, zorganizowanych w listopadzie 2018 oraz w styczniu i marcu 2019.
Od Św. Mikołaja po Św. Pawła Apostoła
Jak podkreślają organizatorzy celem całej serii warsztatów było pogłębienie wiedzy o elementy hagiografii. W trakcie każdej z edycji uczestnicy poznawali żywot kolejnego świętego. Podczas pierwszej był to Święty Mikołaj, drugiej – Święty Walenty, a trzecia – ostatnia edycja, poświęcona była Świętemu Pawłowi Apostołowi. Początkowo brały w nich udział uczennice II Liceum Ogólnokształcącego i uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Od drugiej edycji dołączyły do zajęć wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a od trzeciej także uczennice Sportowego Liceum Ogólnokształcącego.
Papierowe witraże ozdobią szkolną salę religii
Urozmaiceniem podczas trwania warsztatów były natomiast zajęcia decoupage’u. Podczas pierwszych dwóch edycji uczestnicy pracowali na szkle dekorując pojemniki na słodkości, w trzeciej edycji pracowali na drewnie, korzystając z cracle’a, preparatu który daje efekt spękania. Urozmaicali w ten sposób wielkanocne jajka. Praca zespołowa zintegrowała młodzież z różnych szkół i placówek. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu hagiografii jak i kreatywnie podchodzić do rękodzieła. Każda edycja cieszyła się zainteresowaniem. Młodzież w podziękowaniu wykonała papierowe wielkanocne witraże, które będą ozdobą w nowo wyremontowanej sali religii w ZSO nr 2.
Zajęcia i pożegnalny tort
W ostatni czwartek marca organizatorzy pożegnali się z uczestnikami pięknym tortem, a o udziale każdego z nich świadczyły świeczki z imionami, którymi udekorowano tort. Młodzież, która pracowała ze sobą przez kolejne edycje zżyła się ze sobą. Świetna atmosfera sprzyjała nowym znajomościom. Jak podkreślano niejednemu uczestnikowi zakręciła się łza w oku. Warto również dodać, że warsztaty czynnie wspierali też opiekunowie grup z CKZIU (opiekunka Samorządu uczniowskiego Elena Andrejunas) i MOW (katechetka Agnieszka Młyńska). Za część hagiograficzną odpowiedzialny był ks. Daniel Pałkowski, a warsztaty decoupge’u poprowadziła Bożena Grochowska.
Napisz komentarz
Komentarze