-W realizacji programu uczestniczą wszystkie gminy, które wsparły jego realizację finansowo. Przedstawię raport, który jest obecnie przygotowywany. Akcja szczepień dla dziewcząt jest przez cały czas prowadzona. Szczepienia są bezpłatne i nie są obowiązkowe. Warto z nich skorzystać. Doświadczenia z innych krajów, takich jak Australia pokazują, że dzięki szczepieniom można wyeliminować całkowicie raka szyjki macicy - uważa Jerzy Godzik.
W tym roku na realizację programów profilaktycznych zaplanowano w budżecie powiatu ponad 300 tys. zł. Większość środków przeznaczono na realizację „Powiatowego Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2019”. Szczepienia obejmują roczniki 2005, 2006 i 2007. W ramach programu prowadzona jest także edukacja zdrowotną dziewcząt i chłopców oraz ich rodziców. Rak szyjki macicy to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet między 15, a 44 rokiem życia w województwie pomorskim.
W tym roku samorząd powiatu zaplanował też przeprowadzenie konkursów prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży. Na to zadanie przeznaczono w budżecie 4 tys. zł. W ubiegłym roku powiat przystąpił również do Regionalnego Programu Szczepień przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65 roku życia. Uczestniczy w nim trzynaście, spośród 20 powiatów województwa. Program realizowany jest przez Urząd Marszałkowski, we współpracy z samorządami powiatowymi. Realizacja programu ma ograniczyć wzrost zachorowań na chorobę pneumokokową wśród seniorów.
Napisz komentarz
Komentarze