Matki Boskiej Kazimierzeckiej dawnym mieszkańcom polskiego Wołynia przedstawiać nie trzeba. Obraz, według podań ludowych, słynął z cudów i był tym czym dla mieszkańców Wileńszczyzny była i jest Matka Boska Ostrobramska. Oryginalny obraz, a właściwie ikona Matki Boskiej został przywieziony z Palestyny na początku XVII wieku przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła, zwanego „Sierotką”. Do 1939 roku znajdował się w kaplicy na zamku w Ołyce, należącym do rodziny książąt Radziwiłłów.
Kopia Matki Boskiej Kazimierzeckiej stała się obiektem kultu
Wykonana w XVII wieku kopia tego obrazu była obiektem kultu w sanktuarium w Kazimierce, wsi założonej w 1629 roku przez kanclerza wielkiego litewskiego Stanisława Albrechta Radziwiłła. Obecnie miejscowość ta nosi nazwę Kuźmówka i znajduje się na Ukrainie, w obwodzie rówieńskim. Jak informują ówczesne kroniki, od czasu kiedy obraz pojawił się w kaplicy kazimierzeckiej, liczne tłumy pielgrzymów zaczęły odwiedzać to miejsce i wkrótce obraz zasłynął łaskami. W latach 1770–1780 kaplicę powiększono do wymiarów kościoła.
W okresie rozbiorów władze carskie chciały zlikwidować sanktuarium, a w kościele planowano urządzić cerkiew. Tylko nieugięta postawa duchownych udaremniła te zamiary. Mimo oporu władz rosyjskich do kościoła przychodzili również prawosławni, którzy podobnie jak katolicy otaczali czcią cudowny wizerunek. Kościół kazimierzecki został w 1943 roku wysadzony w powietrze przez nacjonalistów ukraińskich, a obraz zaginął. Nie są także znane losy obrazu znajdującego się na zamku ołyckim.
Wspólnie modlili się zarówno katolicy, prawosławni, jak i grekokatolicy
O bliższe informacje dotyczące akcji związanej z wykonaniem kopii obrazu Matki Boskiej Kazimierzeckiej – Patronki Wołynia poprosiliśmy Jędrzeja Krasińskiego, członka Prabuckiego Stowarzyszenia Kresowiaków. Jak przyznaje o cudownym obrazie opowiadała mu jego babcia.
(...)
Prabucianie chcą umieścić dzieło w kościele pw. Św. Andrzeja
Prabuccy kresowianie postanowili więc skorzystać z okazji i również zamówić kopię tego obrazu. Koszt wykonania obrazu to ok. 8 tys. złotych. Osoby chętne mogą wpłacać środki na konto stowarzyszenia numer 48 8319 0003 0001 7008 2000 0010 w Banku Spółdzielczym w Prabutach z tytułem wpłaty: „Obraz Matki Boskiej”. Obraz, po jego namalowaniu zostanie zawieszony w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja. Uroczystość została wstępnie zaplanowana na 15 sierpnia.
WIĘCEJ W BIEŻĄCYM WYDANIU KURIERA KWIDZYŃSKIEGO Z DNIA 27 LUTEGO 2019
Napisz komentarz
Komentarze