Wystrzał z armaty Bractwa Kurkowego ogłosił w Wiśle start ogólnopolskiej „Sztafety 100-lecia niepodległości”. W biegu wzięło udział blisko 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej. Sztafeta odbywała się w dniach 11-14 sierpnia br., w przededniu święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestnicy biegu zostali podzieleni na dwie grupy: ŹRÓDŁO i UJŚCIE. 11 sierpnia (sobota) o godz. 14.30 ze źródeł Wisły (okolice jez. Czerniańskiego) w kierunku stolicy wystartowali pierwsi zawodnicy ze składu grupy zadaniowej ŹRÓDŁO, którą tworzyło 78 biegaczy. Zespół ten miał do pokonania trasę długości 620 km w czasie nie dłuższym niż 73 godziny.
12 sierpnia (niedziela) o godz. 8.00 z ujścia Wisły w miejscowości Świbno, w kierunku stolicy wystartowało pierwszych 14 zawodników ze składu grupy zadaniowej UJŚCIE, którą tworzyło 54 biegaczy. Zespół ten miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin.
-Pierwszy etap wynosił 10 km, a pierwsza zmiana miała miejsce za Kiezmarkiem. Biegliśmy w sumie 120 km do granic naszego Stałego Rejonu Odpowiedzialności. W Grudziądzu przekazaliśmy sztafetę kolegom z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród naszych biegaczy nie brakuje medalistów i maratończyków, żołnierzy WOT i pracowników resortu obrony narodowej, dla których ta forma aktywności fizycznej jest życiową pasją. Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie uda nam się, przynajmniej w jakimś stopniu, zaszczepić w innych prowadzenie zdrowego stylu życia, który, jak wiemy, odgrywa istotną rolę dla naszego codziennego, prawidłowego funkcjonowania – mówił kmdr ppor. Dariusz Demski z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Sztafeta odbywała się nieprzerwanie przez całą dobę, biegacze pokonywali trasę parami i byli prowadzeni przez przewodników na rowerach. Zmiany dokonywano co 10 km, a tempo biegu nie mogło być wyższe niż 7 min/km. Sztafeta zakończyła się w przededniu święta Wojska Polskiego w Warszawie. Metą sztafety były błonia Stadionu PGE Narodowy. Uroczysty finał biegu z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, biegaczy oraz personelu zabezpieczającego odbył się przy Pomniku AK i Polskiego Państwa Podziemnego .
Napisz komentarz
Komentarze