-Kampania będzie przebiegać w dwóch etapach. Pierwszy etap dotyczy bezpieczeństwa osób starszych i jest związany z ograniczeniem liczby przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych, ochroną ich interesów oraz promocją zdrowego i bezpiecznego stylu życia wśród seniorów. Drugi etap dotyczy aktywności osób starszych. Chodzi w nim między innymi o uczestnictwo osób starszych w życiu społecznym, kształtowanie pozytywnego postrzegania starości w społeczeństwie, propagowanie idei i działań, których celem jest przygotowanie się do starości i jak najdłuższe zachowanie samodzielności - informuje Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.
Według Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uwrażliwienie społeczeństwa na kwestie związane z osobami starszymi pozwoli na wzmocnienie tradycyjnego, społecznie i kulturowo uwarunkowanego, opartego na rodzinnych wartościach obrazu osób starszych w społeczeństwie. Osiągnięcie zaplanowanych celów Kampanii „Bezpieczny i Aktywny Senior” ma według ministerstwa wzmocnić tradycyjną rolę osób starszych w rodzinie i społeczeństwie jako osób kształtujących tożsamość rodzinną, regionalną i narodową, przekazujących historię swego życia, podtrzymujących kulturę, przyczyniających się do realizacji zadań rodziny.
-Jednym z najważniejszych celów polityki senioralnej jest stworzenie warunków do wydłużenia aktywności osób starszych, zarówno społecznej, fizycznej jak i kulturalnej oraz dla samodzielnego, zdrowego, bezpiecznego i niezależnego życia. Bezpieczeństwo oraz szeroko rozumiana aktywność osób starszych stanowią fundament, w oparciu o który możliwe jest kształtowanie pozostałych elementów polityki społecznej wobec osób starszych. Warunkiem bezpiecznego, aktywnego i zdrowego starzenia się jest przeciwdziałanie głównym czynnikom ryzyka w czasie wszystkich faz życia, a szczególnie w okresie okołoemerytalnym i poprodukcyjnym oraz promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia w celu aktywnego starzenia się i zachowania jak najdłuższej samodzielności. Uzyskany dzięki temu zostanie większy potencjał zdrowia w starszym okresie życia. Aktywny zdrowy senior to wsparcie dla gospodarki poprzez odciążenie systemu ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego, zaangażowania rodziny w pomoc dla seniora, przy jednoczesnym odciążaniu przez emerytów osób aktywnie pracujących w rodzinie od części obowiązków związanych z organizacją domu i opieką nad dziećmi - informuje ministerstwo w założeniach do kampanii.
Według ministerstwa kampania społeczna „Bezpieczny i Aktywny Senior” będzie poruszała, w sposób kompleksowy, najistotniejsze tematy związane z bezpieczeństwem i aktywnością osób starszych poprzez regularnie przygotowywane materiały edukacyjne i promocyjne. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza współpracować z szeroką liczbą partnerów: tak aby przygotowywane materiały posiadały jak najwyższą wartość merytoryczną oraz aby trafiały bezpośrednio do odbiorców. Kampania informacyjna ma uwrażliwić społeczeństwo na kwestie związane z osobami starszymi i pozwolić na wzmocnienie tradycyjnej roli osób starszych w rodzinie, a także w społeczeństwie, jako osób kształtujących tożsamość rodzinną, regionalną i narodową.
Szczegóły kampanii można znaleźć na na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl/bezpieczny-i-aktywny-senior
Napisz komentarz
Komentarze