-Przyczyny wypadków to nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, głównie podczas odpalania baterii, rakiet i petard - mówi st. kpt. Jan Chodukiewicz, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie. - Konsekwencje to oparzenia, skaleczenia głowy i rąk, urwane palce, uszkodzenie słuchu, także urazy oczu, z utratą wzroku włącznie. Nie warto zatem ryzykować. Fajerwerki należy odpalać stojąc z boku. Źródło ognia powinno być trzymane w wyciągniętej ręce. Pod żadnym pozorem nie należy się nad nimi pochylać. Oczywiście zawsze należy bardzo dokładnie przeczytać instrukcję obsługi.
Zastępca komendanta powiatowego PSP w Kwidzynie dodaje, że petardy, baterie, rakiety, fontanny i inne wyroby klasy 32 powinny być odpalane wyłącznie na dużych, otwartych przestrzeniach. Ważne jest również, aby nie wracać do niewypału.
-Nie wolno go ponownie odpalać. Po co najmniej 15 minutach niewypał należy umieścić w pojemniku z zimną wodą. Wcześniej lepiej nie podchodzić, gdyż może nastąpić opóźniony zapłon. Nie wolno też odpalać petard w ręku. Jeżeli jest to petarda z lontem, należy ją odpalić po położeniu na ziemi. Nie należy również odpalać kilku fajerwerków jednocześnie. Zawsze należy to robić pojedynczo. W przypadku rakiet należy pamiętać, że patyk nie służy do trzymania ani wbijania w ziemię. Pełni on rolę stabilizatora. Rakiety należy wiec odpalać z rur wsuniętych w podłoże. Najlepiej jak jest to gruba tektura. Nie należy natomiast stosować butelek. Dobrze jest również zaopatrzyć się w okulary ochronne, aby uniknąć urazów oczu – twierdzi st. kpt. Jan Chodukiewicz
Strażacy przypominają, że niewłaściwie używanie fajerwerków jest wykroczeniem i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności. W areszcie można spędzić od 5 do 30 dni albo zapłacić grzywnę w kwocie od 20 do 5 tys.zł. Należy także pamiętać, że tylko osoby pełnoletnie mogą kupować fajerwerki. Sprzedaż osobom poniżej 18 roku życia podlega karze nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.
Napisz komentarz
Komentarze