Odznaczenia wręczono w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu, a uroczystość poprowadził Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku. Poza Mirosławem Górskim wyróżnienia otrzymali także internowani w kwidzyńskim zakładzie karnym: Piotr Bączyk, Tadeusz Mikułan, Leszek Naworski, Kazimierz Rochowicz i Zbigniew Surowiec. Poza nimi odznaczono również: Jerzego Binkowskiego, Zygmunta Grabowskiego, Stanisława Kalinowskiego, Mariana Wojciechowskiego, Ryszarda Zaborowskiego, Jana Zalewskiego, Ryszarda Żukowskiego, Elżbietę Duszak i Andrzeja Stojeka.
Przypomnijmy, że Mirosław Górski od 1978 roku był działaczem Ruchu Młodej Polski. Jesienią 1980 r. został przewodniczącym Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Akademii Medycznej w Gdańsku, następnie uczelnianego NZS. Był redaktorem i drukarzem „Biuletynu Informacyjnego” NZS AM. Był również członkiem Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania oraz od 1981 r. członkiem NSZZ „Solidarność” w ZOZ w Kwidzynie. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Iławie i Kwidzynie, w okresie od 20 grudnia 1981 do 9 grudnia 1982 r.
Krzyż Wolności i Solidarności
Ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.
Napisz komentarz
Komentarze