„Zapal znicz pamięci” to akcja medialna, w której 26 października 2014 roku, w południe, zapalimy znicze w miejscach, gdzie Niemcy mordowali Polaków na dawnych ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Celem akcji jest zatem wspomnienie dziejów Polski, związanych z II wojną światową, w której terror i egzekucje na terenie Wielkopolski, Pomorza, Śląska i ziemi łódzkiej były doświadczeniem mieszkańców tych ziem od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku. Zamordowano wówczas – tylko do końca 1939 roku - 40 tysięcy osób, a Niemcy wprowadzili znacznie większy terror niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Wytypowano dwa miejsca
Po raz pierwszy do akcji przyłącza się miasto Kwidzyn oraz Gmina Kwidzyn, zaś koordynatorami akcji są: dr Justyna Liguz z Kwidzyńskiego Centrum Kultury oraz Katarzyna Bednarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie. Miejscami, które obie instytucje zaproponowały jako miejsca symbolizujące II wojnę światową to Skwer Kombatanta przy ul. Warszawskiej w Kwidzynie oraz pomnik pomordowanych Polaków w Janowie przy kościele parafialnym Jana Chrzciciela - miejsce, w którym postawiona jest
symboliczna mogiła zamordowanych działaczy plebiscytowych. Tym bardziej, że w przyszłym 2015 roku obchodzić będziemy okrągłą rocznicę głosowania plebiscytowego na Powiślu.
Wspomnienie W. Donimirskiego
W każdym roku, w ramach akcji „Zapal znicz pamięci” wspominane są postacie, związane z walkami o wolną Polskę w kraju i na emigracji. W tym roku jedną z przypominanych osób jest Witold Donimirski (1874-1939), polski ziemianin, działacz polityczny i społeczny na Powiślu.
Napisz komentarz
Komentarze