Stosuje się ją podczas zajęć z osobami niepełnosprawnymi w Warsztacie Terapii Zajęciowej, prowadzonym przez Fundację „Misericordia” w podkwidzyńskich Górkach.
- Staramy się wykorzystywać różne formy terapii. Muzykoterapia jest jedną z nich. Stosowana jest w warsztacie od kilku lat. Program zajęć obejmuje ćwiczenia relaksacyjne, wyciszające i odreagowujące napięcia. Uczestnicy są podzieleni na grupy, w zależności od stopnia rozumienia przebiegu zajęć i wychwycenia ich sensu. Instruktor musi mieć zawsze na uwadze indywidualne podejście do uczestnika. Musi uwzględnić rodzaj niepełnosprawności, aby nie wystąpiły efekty uboczne np. agresja czy zamknięcie się w sobie. Do poszczególnej muzyki przygotowywany jest tekst, który zostaje przez niego odczytany głosem spokojnym, powolnym i wyraźnym. Często instruktor prosi później o przelanie myśli i uczuć, które pojawiły się podczas słuchania muzyki o przelanie ich na papier. Następnie wszystkie rysunki, czy wyrażone myśli są omawiane wspólnie z grupą i instruktorem. Uzyskane efekty to między innymi bardziej otwarte wyrażanie uczuć i wewnętrznie uspokojenie - mówi Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Muzykoterapię w pracy z niepełnosprawnymi wykorzystuje Barbara Dzich, kierująca pracownią życia codziennego, w której niepełnosprawni uczą się samodzielności.
- Muzyka wywiera leczniczy wpływ zarówno na dzieci, jak i dorosłych. Wprowadza uczestników w stan fizycznego i emocjonalnego rozluźnienia. Muzykoterapię wykorzystuje w celu rozładowania zablokowanych emocji. Pozwala ona na odpoczynek i relaksację. Metoda ta ułatwia rehabilitację i przyspiesza procesy leczenia. Niepełnosprawni nabierają pozytywnego nastawienia do otaczającego ich świata- wyjaśnia Barbara Dzich.
Muzyka potrafi także wpływać pozytywnie na osoby z zespołem Downa.
- Grupa uczestników z zespołem Downa, która korzysta z muzykoterapii dowiodła, że poprzez muzykę można osiągnąć wiele pozytywnych efektów. Osoby takie rozluźniają się, uspokajają. Po tego typu zajęciach zawsze panuje przyjazna i rodzinna atmosfera. Niepełnosprawni lepiej współpracują w grupie, mają także większą łatwość wypowiadania się - twierdzi Iwona Burczyk.
Stosowane są różne formy muzykoterapii. Może to być np. gra na instrumentach lub śpiew. Muzykoterapia stosowana jest przy różnego rodzaju nerwicach, działając na emocje. Jak zgodnie twierdzą terapeuci, muzyka to wyjątkowe narzędzie, które pozwala niepełnosprawnym otworzyć się na świat.
Reklama
Dźwięki, które leczą
KWIDZYN. Muzyczna terapia. Metody stosowania muzyki do poprawy zdrowia znane są od trzech tysięcy lat. Muzyka jest uznanym środkiem terapeutycznym. Stosowana jest także jako forma terapii osób niepełnosprawnych z upośledzeniem intelektualnym.
- (jk) OBSERWATOR - dodatek do KURIERA KWIDZYŃSKIEGO
- 03.12.2007 11:27 (aktualizacja 31.03.2023 14:08)
Data dodania:
03.12.2007 11:27
KOMENTARZE
Autor komentarza: LewicyStanowczeNieTreść komentarza: W komentarzach „koledzy specjalisci” się wypowiadają? Takie to kierowanie się dobrem dzieci, że może najlepiej zamknąć wszystkie te szkoły albo zostawić jedną i zatrudnić tyle ludzi żeby z tych subwencji wystarczyło albo zostało jeszcze żeby się może tym wyżej przypodobać. W takim chaosie łatwiej będzie dzieciom ideologię lewicowe wbijać do głów i inne bzdury.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Czasami to trzeba się w pierś uderzyć i powiedzieć czy chcemy by nasze dzieci się rozwijały i uczyły się w dobrej szkole czy chcemy by żyly w ciemno grodzieŹródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: Nie sześć a cztery szkoły te cztery są obciążenie dla budżetu a nauczyciele muszą tylko doją kasę dla siebieŹródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: I tak to jest politycy obiecują i obiecuja przed wyborami, a po wyborach hulajbdusza piekła nie ma i robimy co chcemy. Najlepiej od razu 6 szkół pozamykać, bo i po co edukacja dla ciemniaków.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?Autor komentarza: RomekTreść komentarza: Nie planuje się likwidacji 2/3 szkół w gminie, bo zrodziłoby to zbyt duże problemy. Takie zmiany jeśli są potrzebne należy wprowadzać stoponiowo. A już na pewno nie planować sprzedaży bądź dzierżawy majątku mieszkańców na potrzeby firm prywatnych, takich jak ośrodek zdrowia. Gimnazja pokazały, że nauczanie w tak dużych molochach jest przeciwskuteczne. W gimnazjach, a teraz powstałyby w gminie takie molochy zwane zespołami szkół. A to, że zdarzają sie słabi nauczyciele jest normalne w takim systemie edukacji jaki mamy i może tak być i w dużej, jak i małej szkole.Źródło komentarza: AKTUALIZACJA: Zagrożenie likwidacją większości szkół w gminie Gardeja. Mieszkańcy jednoczą się w obronie placówek. Czy będzie referendum?
Reklama
ZOBACZ WIĘCEJ
Przejdź do kategorii
Aktualności#PomagaMYNa sygnaleGospodarkaEdukacjaEkologiaReligiaPolitykaRolnictwoTurystykaZdrowieKulturaSportHistoriaKryminalneVideoRegionOgłoszeniaObserwatorKwidzyn MiastoKwidzyn GminaGardejaPrabutyRyjewoSadlinkiPLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIEZOBACZ!Ważne w kalendarzuDobre radyWybory Parlamentarne '2023Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze