II miejsce zajął Kacper Gajko z Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie, a trzecie Aleksandra Galewska z Ryjewa i Paulina Jankowska z Nowego Dworu Kwidzyńskiego. Konkursowi patronował „Kurier Kwidzyński”.
Po raz pierwszy w finale znalazło się aż dwóch chłopców (i to na czołowych miejscach), a także tylu uczestników spoza Kwidzyna – w poprzednich edycjach zwykle triumfowali uczniowie kwidzyńskiej „Dwójki”. „Szalone” tematy wymyśliła i wszystkie prace oceniła komisja złożona z trzech polonistek kwidzyńskich szkół średnich, Jerzego Majdy, pomysłodawcy konkursu, oraz przewodniczącej Krystyny Kopisto, dyrektora Biblioteki Miejsko – Powiatowej, która jest organizatorem konkursu.
-Ten konkurs było wygrać najtrudniej ze wszystkich dotychczasowych, bo brało w nim udział najwięcej osób, a tematy były wyjątkowo trudne – zauważa Jerzy Majda.
Krystyna Kopisto jest bardzo zadowolona z rosnącego z roku na rok zainteresowania konkursem.
-Wspaniałe prace, a dwie nagrodzone pierwszymi nagrodami są wprost rewelacyjne, co do nich komisja była właściwie jednomyślna. Martwi mnie jedynie to, że zdecydowana ich większość ma bardzo pesymistyczny, wręcz depresyjny wydźwięk. Tak młodzi ludzie powinni bardziej optymistycznie patrzeć na świat – powiedziała K. Kopisto.
W konkursie brali udział uczniowie z Kwidzyna, Prabut, Ryjewa, Nowego Dworu Kwidzyńskiego. Warto zauważyć, że wszyscy wyróżnieni w tym roku po raz pierwszy odnieśli sukces w tym konkursie. Choć niektórzy z nich brali udział po raz drugi.
- Część osób, piszących co roku, przyszła na salę z gotowym pomysłem na tekst i po odczytaniu tematów próbowała jakoś go dopasować do swych myśli. Nie zawsze się to udawało – mówi Jerzy Majda.
Uczestnikom nie ujawniono pełnego składu jury, anonimowe pozostały polonistki. Także one do końca nie wiedziały, czyje prace oceniają, gdyż opatrzono je indywidualnymi kodami. Na rozdanie nagród zaproszono 11 osób, ale dopiero podczas uroczystości ogłoszono, kto wygrał, a kto „tylko” został wyróżniono
- Nie sądziłem, że wygram. Gdy dowiedziałem się, że jestem w gronie finalistów, byłem pewien wyróżnienia. A tu pierwsze miejsce! Bardzo się cieszę – powiedział Dawid Guzy – pierwszoklasista w z gimnazjum w Sadlinkach, któremu zwycięstwo przyniósł temat „... jak zapomniana melodia”.
Reklama
Szalony literat. Dawid wygrał dzięki „zapomnianej melodii...”
KWIDZYN. Uczeń gimnazjum w Sadlinkach, Dawid Guze, zdobył tytuł „Szalonego Literata 2008”. Jury uznało jego pracę za najlepszą spośród 104, bo tak rekordową liczbę uczestników zgromadziła tegoroczna, szósta już edycja tego literackiego konkursu dla gimnazjalistów.
- 23.12.2008 00:00 (aktualizacja 30.03.2023 22:13)
Napisz komentarz
Komentarze