Konkurs ten wyróżnia od innych m.in. to, że prace powstają „na żywo”, uczniowie nie znają wcześniej tematów, nie mogą przygotować ich w domu. Jego celem jest stworzenie młodym ludziom szansy napisania czegoś własnego. W szkole zwykle obowiązuje pewien schematyzm. Nie zawsze zachęca to uczniów do samodzielności. Prace są całkowicie anonimowe, uczestnicy opatrują je godłem. Sprawdzają je poloniści ze szkół średnich, żaden z nich nie prowadzi lekcji w gimnazjum, gimnazjaliści nie mogą więc trafić na swojego nauczyciela. Także nazwiska członków jury są dla nich tajemnicą. Poznają dopiero podczas ogłoszenia wyników.
-W tym roku wprowadziliśmy pewną zmianę. Do tej pory do końca nie było wiadomo, kto wygrał. W wyznaczonym terminie zbierali się wszyscy uczestnicy i wtedy ogłaszaliśmy wyniki. Zdarzało się jednak, że ktoś z laureatów nie przychodził, bo być może nie wierzył w sukces. Teraz kilka dni wcześniej przekażemy szkołom nazwiska zwycięzców nie informując jednak, które miejsca zajęli (są trzy nagrody i kilka wyróżnień). I te osoby zaprosimy na uroczystość – wyjaśnia Jerzy Majda, który wymyślił „Szalonego Literata” i od początku uczestniczy w jego organizacji.
Co roku zgłasza się coraz więcej uczestników. Niektórzy przychodzą po raz kolejny spróbować swych sił, pojawiają się też nowi, zwykle uczniowie pierwszych klas.
-To bardzo budujące, okazuje się, że nasz konkurs bardzo się podoba. Jestem przekonany, że poziom prac z roku na rok jest wyższy i teraz trafiają tu nie tylko ci, którym „pani polonistka kazała przyjść”, ale ci, którzy naprawdę chcą, bo mają literackie zdolności. Zauważamy też, że zmienia się charakter prac. Początkowo przeważały pesymistyczne i buntownicze teksty, teraz więcej jest dowcipnych, prześmiewczych. Wiele z nich nawiązuje do aktualnej sytuacji politycznej w kraju, a także w Kwidzynie. Zauważyłem w jednej z prac nazwisko pewnego burmistrza Krzysztofa Andrzejczaka – mówi J. Majda. –Cieszy też coraz większa grupa piszących chłopców, wcześniej zdecydowanie przeważały dziewczęta.
Coraz chętniej na konkurs zgłaszają się też gimnazjaliści spoza Kwidzyna, m.in. z nowego Dworu Kwidzyńskiego (już po raz kolejny), a także z Ryjewa i z Prabut (po raz pierwszy).
Organizatorem konkursu jest Biblioteka Miejsko – Powiatowa przy udziale Kwidzyńskiego Centrum Kultury. Ogłoszenie wyników – w połowie grudnia. Najlepsze prace opublikujemy w „Kurierze Kwidzyńskim”.
„Szalone” tematy
Konkurs „Szalony Literat” słynie z niebanalnych, pobudzających wyobraźnię tematów, które wymyślają członkowie komisji oceniającej i organizatorzy. W tym roku zaproponowali uczestnikom do wyboru:
1.Wlazł kotek na plotek i mruga.
2.... jak zapomniana melodia.
3.Słońce jest tylko jedno, ale...
4.Z głową w obłokach i nogami w kałuży.
5.Było pięć kartek, sześć zostało, a gdzie jest siódma?
Reklama
Szaleni literaci, czyli konkurs dla utalentowanych gimnazjalistów
KWIDZYN. 122 uczniów gimnazjów powiatu kwidzyńskiego wzięło udział w szóstej już edycji konkursu literackiego „Szalony Literat”, któremu patronuje „Kurier Kwidzyński”. Organizatorzy są zachwyceni rosnącym z roku na rok zainteresowaniem uczniów.
- 20.11.2008 00:02 (aktualizacja 30.03.2023 22:13)
Napisz komentarz
Komentarze