Palenie
Najlepiej odczekać nawet kilka tygodni od zakończenia montażu. W tym czasie nagromadzona wilgoć swobodnie odparuje np. z obudowy kominka. Po odczekaniu tego okresu można przystąpić do pierwszego palenia. Nie należy ładować do paleniska zbyt dużej ilości drewna. Pierwszy ogień nie powinien być zbyt intensywny. Temperaturę należy zwiększać stopniowo, aby nie doprowadzić do zbyt dużych szoków termicznych. Podczas pierwszych prób palenia może wydobywać się nieprzyjemny zapach, spowodowany np. utwardzaniem się farby, wypalaniem rur .
Opał
Musimy pamiętać, że większość kominków jest przeznaczona do opalania wyłącznie drewnem. Zabronione jest spalanie węgla, plastiku, kartonów, odpadów budowlanych. Można stosować brykiety sprasowanego drewna. Do kominków zalecane jest drewno twarde np. buk, grab, brzoza o maksymalnym stopniu wilgotności 20%, co oznacza, że drewno powinno być przechowywane pod zadaszeniem od 18-24 miesięcy od momentu ścięcia. Palenie mokrym drewnem może spowodować nieprawidłowe spalanie, szybkie brudzenie się szyby oraz przewodu kominowego.
Rozpalanie i palenie
Przy rozpalaniu kominka trzeba pamiętać, aby zawsze był otwarty szyber, jeżeli kominek jest w niego wyposażony. Można go zamknąć dopiero po odpowiednim rozgrzaniu paleniska. Nigdy nie należy używać do rozpalania benzyny, alkoholu. Wszystkie dopływy świeżego powietrza powinny być pootwierane. Nie powinno się palić przy otwartym popielniku, gdyż zbyt duża temperatura może doprowadzić do odkształcenia paleniska. Gwarancją dobrego spalania jest ciągłe dokładanie do paleniska, gdy powstał już duży żar.
Bezpieczeństwo otoczenia
W pobliżu kominka nie powinny się znajdować przedmioty łatwo palne. Należy również pamiętać, że otwór w dolnej części obudowy nie powinien być blokowany drewnem, gdyż szczelne zamknięcie obiegu powietrza może doprowadzić do odkształcenia się wkładu. Natomiast gwałtowne otwieranie drzwi kominka w momencie załadunku drewna może doprowadzić do cofania się dymu. Zatem należy powoli otwierać drzwiczki pieca.
Konserwacja
Jak każde urządzenie grzewcze kominek wymaga starannej pielęgnacji. Jest to związane zarówno ze względami bezpieczeństwa jak i utrzymaniem kominka jak najdłużej w najlepszym stanie techniczno-estetycznym.
Przewód kominowy powinien być czyszczony co najmniej dwa razy w roku-raz w ciągu sezonu grzewczego, a drugi raz przed jego rozpoczęciem. Należy także co roku sprawdzać stan uszczelnień korpusu paleniska oraz uszczelek drzwi, szyby. W przypadku ich zużycia należy dokonać ich wymiany. Od tego jak dbamy o kominek zależy jego prawidłowe funkcjonowanie. Wszystkim posiadaczom kominków polecamy wizytę naszych specjalistów, którzy sprawdzą czy wszystko działa prawidłowo, wymienią sznury, uszczelki, przeczyszczą filtry, sprawdzą czy wentylator działa poprawnie.
Kwidzyńska firma Vento, ogrzewanie powietrzne- zaprasza, ul.Warszawska 95, 82-500 Kwidzyn.
Napisz komentarz
Komentarze