Podmiot prowadzący aptekę ma obowiązek przekazania do utylizacji leków przeterminowanych. Proceder ten jest regulowany aż przez 15 aktów prawnych. W poniższym artykule spróbujemy go nieco przybliżyć.
Leki przeterminowane - co trzeba z nimi zrobić?
Zacznijmy od kwestii podstawowych. Dystrybucja leków przeterminowanych pacjentom jest zabroniona. Farmaceuta wydający lek pacjentowi jest zobowiązany do sprawdzenia jego terminu przydatności. Co ważne, muszą się one znajdować w specjalnie wydzielonym do tego celu miejscu. Zasada ta dotyczy zarówno leków przeterminowanych, jak i tych, które już są wydzielone do utylizacji w późniejszym czasie.
A co, jeśli personel znajdzie lek, którego termin przydatności właśnie się skończył? W tej sytuacji farmaceuta jest zobowiązany do przekazania preparatu do specjalnie oznaczonego miejsca z napisem "leki przeterminowane". Tym samym eliminuje się ryzyko przypadkowego wydania leku pacjentowi.
Kiedy i jak utylizować leki?
Przekazanie przeterminowanych leków do ściśle określonych miejsc w przestrzeni magazynowej apteki nie oznacza ich automatycznej utylizacji. Częstotliwość jej przeprowadzenia jest określana ustawowo. Zgodnie z obowiązującymi zapisami odbiór przeterminowanych leków może być przeprowadzony do roku od momentu upłynięcia terminu ważności.
Jak wygląda profesjonalna utylizacja leków przeterminowanych? Apteka jest zobowiązana do zgłoszenia chęci utylizacji firmom, które tym się zajmują i korzystają z BDO (Baza Danych Odpadowych). W ramach zgłoszenia przekazywane są informacje na temat kodu oraz wagi odpadów. Następnie - już po przyjeździe kierowcy - sporządza się cztery protokoły utylizacji leków. Trzy kopie wędrują do firmy transportującej i spalarni, a czwarty oryginał - do apteki wydającej taką chęć.
Jak utylizuje się leki psychotropowe?
W przypadku preparatów psychotropowych i narkotycznych utylizacja leków przeterminowanych polega przede wszystkim na spakowaniu ich do osobnego, specjalnie oznaczonego pojemnika, a następnie zgłoszeniu do Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Podmiot ten sprawdza zgodność zgłoszenia z zawartością opakowania i oznacza je jako "do zniszczenia". Na koniec WIF przekazuje aptece 3 protokoły, po czym dana jednostka przesyła je do firmy zajmującej się utylizacją wyrobów medycznych o charakterze psychotropowym i narkotycznym.
Jak widać, zaopatrywanie w leki jest równie ważne, jak monitorowanie ich dat przydatności do użycia. Dzięki temu mamy pewność, że faktycznie pomogą one potrzebującym pacjentom.