Kiedy sprzedać używany i uszkodzony samochód?
Nadwozie samochodu składa się z ramy i jej elementów oraz błotników, listew ozdobnych, które nie przenoszą obciążenia w czasie wypadku i nie są elementami bezpieczeństwa. Od zewnątrz do nadwozia przymocowana jest optyka i lusterka wsteczne, a od wewnątrz instalacja elektryczna i elementy wygłuszające. Przy drobnych wypadkach cierpią elementy zewnętrzne, które można stosunkowo niedrogo wymienić na nowe lub z demontażu. W przypadku poważnych kolizji rama ulega zmiażdżeniu i deformacji. Jeżeli rama nadwozia (podłużnice, słupki, dach) uległa uszkodzeniu w wyniku wypadku, nie zaleca się naprawy samochodu. Łatwiej sprzedać w całości lub na części.
Naprawy nadwozia są bardzo drogie. Potwierdzają to specjaliści np. z firmy AutoGTA – https://autogta.pl/. Na przykład prosta naprawa uszkodzenia dwojga drzwi i błotnika po jednej stronie samochodu stanowi duży wydatek. Jeśli uszkodzona jest przednia część samochodu, w której znajduje się silnik, a poduszki powietrzne wystrzeliły, należy natychmiast przygotować na dużą kwotę i długie oczekiwanie na naprawę. Jeśli nie jesteś gotowy na wysokie koszty finansowe i oczekiwanie, lepiej sprzedać uszkodzony samochód. Jeśli potrzebujesz szybko przeprowadzić transakcję i otrzymać gotówkę od ręki, zdecyduj się na skup aut, który dokona oględzin pojazdu, zaproponuje cenę i bezpłatnie przewiezie samochód do swojej firmy.
Kiedy można naprawić uszkodzony samochód i kontynuować jazdę?
Jeśli uszkodzenie jest niewielkie.
Jeśli uczestniczyłeś w wypadku, przede wszystkim musisz znać charakter uszkodzenia samochodu.
Jeśli nie jesteś ekspertem w zakresie naprawy nadwozia i jego kosztów, lepiej zatrudnić niezależnego rzeczoznawcę.
Zatem widoczne drobne uszkodzenia zderzaka mogą w rzeczywistości skutkować dużą (i kosztowną) liczbą ukrytych uszkodzeń, widocznych tylko dla profesjonalisty lub podczas rozwiązywania problemów z samochodem przed naprawą. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, koszt naprawy powinien być niewielki. Ale nie zawsze tak się dzieje. Koszt części zależy bezpośrednio od marki i klasy samochodu, roku produkcji. Ważna jest także marka producenta części zamiennych. Koszt naprawy może zależeć również od tego, czy naprawiasz samochód dla siebie, czy na sprzedaż.
Podsumowanie
Głównym powodem zatrzymania samochodu i dalszej jazdy powinna być funkcjonalność samochodu po wypadku i koszt napraw. Jeśli elementy bezpieczeństwa są nienaruszone, poduszki powietrzne nie zostaną wystrzelone, a naprawy będą kosztować rozsądną kwotę, napraw i ruszaj dalej. Jeżeli uszkodzenia są duże, uszkodzona jest geometria nadwozia, poduszki powietrzne wymagają wymiany, to nawet po naprawie użytkowanie samochodu jest niebezpieczne. Jeśli naprawa nie ma uzasadnienia finansowego, lepiej sprzedać samochód firmie skupującej auta używane.